CCAA / Curling Canada College Championships
Curling Scores
CCAA / Curling Canada College Championships
Mar 12 - 16, 2024
|
| Draw Mar 13 - 7:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Humber College Toronto, ON |
1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 | |||
| Southern Alberta IoT Calgary, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | 10 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Humber College
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 9.28 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Southern Alberta IoT
| Games: | 9 |
| Record: | 7W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.75 |
| PA/G: | 5.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.46 |
Season Statistics
Southern Alberta IoT
| Games: | 12 |
| Record: | 7W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 6.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Humber College
Southern Alberta IoT
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













