European Curling Championships C-Division
Curling Scores
European Curling Championships C-Division
Apr 28 - May 4, 2024
|
| Draw Apr 28 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Spain Olivan Salvador, P |
0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | 9 | |||||
| Portugal Simpson, F |
![]() |
2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Spain
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.09 |
| PA/G: | 7.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Portugal
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.85 |
| PA/G: | 7.69 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Scoring Records - Season
Spain
Portugal
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












