WCT Austrian Mixed Doubles Cup
Curling Scores
WCT Austrian Mixed Doubles Cup
Oct 10 - 13, 2024
|
| Draw Oct 11 - 2:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Nilsson/Olofsson Uppsala, SWE |
0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | 2 | 1 | 0 | 10 | |||
| Scalesse/Pimpini Pinerolo, ITA |
![]() |
6 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 11 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Nilsson/Olofsson
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.09 |
| PA/G: | 7.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Scalesse/Pimpini
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 13.66 |
| PA/G: | 4.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.63 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Nilsson/Olofsson
Scalesse/Pimpini
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












