Dave Jones Stanhope Simpson Insurance Mayflower Cashspiel
Curling Scores
Dave Jones Stanhope Simpson Insurance Mayflower Cashspiel
Oct 24 - 27, 2024
|
| Draw Oct 25 - 7:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Scott Jones Moncton, NB |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | |||
| Taylor Ardiel Halifax, NS |
![]() |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Scott Jones
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 7.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Taylor Ardiel
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.52 |
| PA/G: | 7.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.43 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
Scott Jones
| Games: | 30 |
| Record: | 17W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.64 |
| PA/G: | 6.98 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Taylor Ardiel
| Games: | 20 |
| Record: | 5W - 15L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.51 |
| PA/G: | 8.98 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Scott Jones
Taylor Ardiel
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 3 -- Fri, Oct 25 -- 8:00am AT | |||
| Mosher | 1 | Final | |
| Comeau | 6 | (6) | |
| Jones | 2 | Final | |
| Ardiel | 7 | (8) | |
| MacIsaac | 4 | Final | |
| Ede | 9 | (7) | |
| Thompson | 6 | Final | |
| Steele | 5 | (7) | |
| Mosher | 1 | Final | |
| Comeau | 6 | (6) | |
| Jones | 2 | Final | |
| Ardiel | 7 | (8) | |
| MacIsaac | 4 | Final | |
| Ede | 9 | (7) | |
| Thompson | 6 | Final | |
| Steele | 5 | (7) |
| Mosher | 1 | Final | |
| Comeau | 6 | (6) | |
| Jones | 2 | Final | |
| Ardiel | 7 | (8) | |
| MacIsaac | 4 | Final | |
| Ede | 9 | (7) | |
| Thompson | 6 | Final | |
| Steele | 5 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















