RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
|
| Draw Dec 15 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Brad Gushue St. John's, NL |
![]() |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | ||
| John Epping Toronto, ON |
1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 | X | 10 | |||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.80 |
| PA/G: | 8.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.74 |
| PA/G: | 6.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
| Games: | 75 |
| Record: | 46W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.01 |
| PA/G: | 6.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
| Games: | 94 |
| Record: | 71W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 9.19 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 8th End vs. Shane Latimer (Mar 5, 2025)
> 4 in 4th End vs. James Grattan (Mar 4, 2025)
> 4 in 8th End vs. Scott Howard (Jan 8, 2025)
> 4 in 1st End vs. Sam Mooibroek (Dec 15, 2024)
> 4 in 7th End vs. Steve Johns (Oct 30, 2024)
> 4 in 7th End vs. JaeBeom Lee (Oct 27, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 6 in 6th End vs. Ken Hsu (Oct 27, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Ross Whyte (Jan 16, 2025)
> 5 in 7th End vs. Bruce Mouat (Oct 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 7th End vs. John Epping (Dec 15, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Jongduk Park (Oct 18, 2024)
> 6 in 6th End vs. Shinya Abe (Oct 17, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 7th End vs. Brad Gushue (Dec 15, 2024)
> 5 in 5th End vs. Brad Jacobs (Dec 14, 2024)
> 5 in 3rd End vs. Riku Yanagisawa (Oct 27, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Mark Kean (Oct 19, 2024)
> 4 in 8th End vs. Bruce Mouat (Sep 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 9th End vs. Kevin Koe (Dec 16, 2024)
> 3 in 3rd End vs. Scott Howard (Sep 14, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















