RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
Dec 13 - 16, 2024
|
| Draw Dec 15 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Kelly Knapp Regina, SK |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | |||
| Brent Pierce New Westminister, BC |
![]() |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 | ||
Event Statistics
Kelly Knapp
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.14 |
| PA/G: | 5.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Brent Pierce
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.55 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Season Statistics
Kelly Knapp
| Games: | 54 |
| Record: | 42W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.75 |
| PA/G: | 5.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Brent Pierce
| Games: | 53 |
| Record: | 29W - 24L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 7.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Kelly Knapp
Brent Pierce
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















