Red Deer Curling Classic
Curling Scores
Red Deer Curling Classic
|
| Draw Nov 18 - 5:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| John Epping Toronto, ON |
0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||
| Matt Dunstone Winnipeg, MB |
![]() |
2 | 1 | 2 | 1 | X | 6 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.04 |
| PA/G: | 5.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 8 |
| Record: | 7W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 5.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.58 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
| Games: | 94 |
| Record: | 71W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 9.19 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
| Games: | 81 |
| Record: | 59W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 5.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Jongduk Park (Oct 18, 2024)
> 6 in 6th End vs. Shinya Abe (Oct 17, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 7th End vs. Brad Gushue (Dec 15, 2024)
> 5 in 5th End vs. Brad Jacobs (Dec 14, 2024)
> 5 in 3rd End vs. Riku Yanagisawa (Oct 27, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Mark Kean (Oct 19, 2024)
> 4 in 8th End vs. Bruce Mouat (Sep 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 9th End vs. Kevin Koe (Dec 16, 2024)
> 3 in 3rd End vs. Scott Howard (Sep 14, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 6th End vs. Brent Pierce (Oct 27, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Shane Latimer (Mar 1, 2025)
> 4 in 4th End vs. Mike McEwen (Jan 11, 2025)
> 4 in 3rd End vs. Joel Retornaz (Jan 8, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 8th End vs. Bruce Mouat (Nov 8, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 7th End vs. Niklas Edin (Nov 27, 2024)
> 3 in 8th End vs. Brad Gushue (Oct 5, 2024)
> 3 in 7th End vs. Yannick Schwaller (Oct 4, 2024)
> 3 in 4th End vs. Ross Whyte (Sep 12, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















