Jim Sullivan Curling Classic
Curling Scores
Jim Sullivan Curling Classic
Nov 22 - 24, 2024
|
| Draw Nov 23 - 7:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Sylvie Quillian Moncton, NB |
![]() |
2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | X | 9 | |||
| Deborah Higgins , |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sylvie Quillian
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.67 |
| PA/G: | 5.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
Deborah Higgins
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.00 |
| PA/G: | 12.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.22 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Sylvie Quillian
| Games: | 26 |
| Record: | 17W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.42 |
| PA/G: | 6.11 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Deborah Higgins
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.96 |
| PA/G: | 8.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Scoring Records - Season
Sylvie Quillian
Deborah Higgins
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 5 -- Sat, Nov 23 -- 8:00am AT | |||
| Mallais | 8 | Final | |
| Graham | 1 | (5) | |
| MacNutt | 8 | Final | |
| Blades | 1 | (6) | |
| Blades | 7 | Final | |
| Burgess | 6 | (7) | |
| Quillian | 9 | Final | |
| Higgins | 2 | (6) | |
| Mallais | 8 | Final | |
| Graham | 1 | (5) | |
| MacNutt | 8 | Final | |
| Blades | 1 | (6) | |
| Blades | 7 | Final | |
| Burgess | 6 | (7) | |
| Quillian | 9 | Final | |
| Higgins | 2 | (6) |
| Mallais | 8 | Final | |
| Graham | 1 | (5) | |
| MacNutt | 8 | Final | |
| Blades | 1 | (6) | |
| Blades | 7 | Final | |
| Burgess | 6 | (7) | |
| Quillian | 9 | Final | |
| Higgins | 2 | (6) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















