Jim Sullivan Curling Classic
Curling Scores
Jim Sullivan Curling Classic
Nov 22 - 24, 2024
|
| Draw Nov 23 - 7:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Melissa Adams Fredericton, NB |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | 6 | ||
| Nicole Arsenault-Bishop Moncton, NB |
1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Melissa Adams
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.64 |
| PA/G: | 3.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.58 |
Nicole Arsenault-Bishop
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.56 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.44 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Season Statistics
Melissa Adams
| Games: | 33 |
| Record: | 22W - 11L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.88 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Nicole Arsenault-Bishop
| Games: | 15 |
| Record: | 3W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.79 |
| PA/G: | 8.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.54 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Scoring Records - Season
Melissa Adams
Nicole Arsenault-Bishop
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 9 -- Sat, Nov 23 -- 8:30pm AT | |||
| Bradley | 5 | Final | |
| Ross | 6 | (8) | |
| Adams | 6 | Final | |
| Arsenault-Bishop | 2 | (7) | |
| Forsythe | 4 | Final | |
| Comeau | 7 | (7) | |
| Bradley | 5 | Final | |
| Ross | 6 | (8) | |
| Adams | 6 | Final | |
| Arsenault-Bishop | 2 | (7) | |
| Forsythe | 4 | Final | |
| Comeau | 7 | (7) |
| Bradley | 5 | Final | |
| Ross | 6 | (8) | |
| Adams | 6 | Final | |
| Arsenault-Bishop | 2 | (7) | |
| Forsythe | 4 | Final | |
| Comeau | 7 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















