Ontario Tankard - Open Qualifier
Curling Scores
Ontario Tankard - Open Qualifier
Jan 3 - 5, 2025
|
| Draw Jan 4 - 8:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Brent Ross Harriston, ON |
![]() |
4 | 0 | 4 | X | 8 | ||||||||
| Brett Lyon-Hatcher Ottawa, ON |
0 | 2 | 0 | X | 2 | |||||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Brent Ross
| Games: | 3 |
| Record: | 3W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.05 |
| PA/G: | 6.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.88 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Brett Lyon-Hatcher
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.39 |
| PA/G: | 7.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Brent Ross
| Games: | 13 |
| Record: | 8W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.90 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Brent Ross
Brett Lyon-Hatcher
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















