Alberta Optimist U18 Boys Provincial Championship
Curling Scores
Alberta Optimist U18 Boys Provincial Championship
Jan 2 - 6, 2025
|
| Draw Jan 5 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Evan Clark Calgary, AB |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 7 | |||
| Kesler Bachek Okotoks, AB |
0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 | ||||
Event Statistics
Evan Clark
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 8.52 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Kesler Bachek
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.92 |
| PA/G: | 6.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Evan Clark
Kesler Bachek
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













