Montana's Brier
Curling Scores
Montana's Brier
|
| Draw Mar 1 - 9:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| John Epping Sudbury, NO |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 9 | ||
| Kevin Koe Calgary, AB |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.44 |
| PA/G: | 6.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 5.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
| Games: | 94 |
| Record: | 71W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 9.19 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
| Games: | 76 |
| Record: | 44W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 7.74 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Jongduk Park (Oct 18, 2024)
> 6 in 6th End vs. Shinya Abe (Oct 17, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 7th End vs. Brad Gushue (Dec 15, 2024)
> 5 in 5th End vs. Brad Jacobs (Dec 14, 2024)
> 5 in 3rd End vs. Riku Yanagisawa (Oct 27, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Mark Kean (Oct 19, 2024)
> 4 in 8th End vs. Bruce Mouat (Sep 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 9th End vs. Kevin Koe (Dec 16, 2024)
> 3 in 3rd End vs. Scott Howard (Sep 14, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Steve Laycock (Dec 13, 2024)
> 5 in 3rd End vs. Dwayne Romanchuk (Nov 17, 2024)
> 5 in 1st End vs. Dwayne Romanchuk (Nov 17, 2024)
> 5 in 1st End vs. Tyler Smith (Oct 17, 2024)
> 5 in 6th End vs. Ryan Jacques (Sep 7, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Zach Davies (Nov 1, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 2nd End vs. Ryan Jacques (Nov 16, 2024)
> 4 in 2nd End vs. Takumi Maeda (Oct 25, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Brad Gushue (Nov 6, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 3 -- Sat, Mar 1 -- 6:30pm PT | |||
| Dunstone | 13 | Final | |
| Latimer | 2 | (8) | |
| Epping | 9 | Final | |
| Koe | 5 | (10) | |
| Gushue | 5 | Final | |
| de Jong | 3 | (8) ![]() |
|
| Dilello | 2 | Final | |
| Carruthers | 14 | (8) | |
| Dunstone | 13 | Final | |
| Latimer | 2 | (8) | |
| Epping | 9 | Final | |
| Koe | 5 | (10) | |
| Gushue | 5 | Final | |
| de Jong | 3 | (8) ![]() |
|
| Dilello | 2 | Final | |
| Carruthers | 14 | (8) |
| Dunstone | 13 | Final | |
| Latimer | 2 | (8) | |
| Epping | 9 | Final | |
| Koe | 5 | (10) | |
| Gushue | 5 | Final | |
| de Jong | 3 | (8) ![]() |
|
| Dilello | 2 | Final | |
| Carruthers | 14 | (8) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















