Montana's Brier
Curling Scores
Montana's Brier
|
| Draw Mar 2 - 4:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Kevin Koe Calgary, AB |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | |||
| Reid Carruthers Winnipeg, MB |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 5.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.10 |
| PA/G: | 5.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
| Games: | 76 |
| Record: | 44W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 7.74 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 71 |
| Record: | 40W - 31L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.34 |
| PA/G: | 6.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Steve Laycock (Dec 13, 2024)
> 5 in 3rd End vs. Dwayne Romanchuk (Nov 17, 2024)
> 5 in 1st End vs. Dwayne Romanchuk (Nov 17, 2024)
> 5 in 1st End vs. Tyler Smith (Oct 17, 2024)
> 5 in 6th End vs. Ryan Jacques (Sep 7, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Zach Davies (Nov 1, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 2nd End vs. Ryan Jacques (Nov 16, 2024)
> 4 in 2nd End vs. Takumi Maeda (Oct 25, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Brad Gushue (Nov 6, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. Connor Deane (Oct 25, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 2nd End vs. Dustin Kalthoff (Sep 13, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Cameron Bryce (Nov 17, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Cameron Bryce (Nov 17, 2024)
> 3 in 6th End vs. Brad Gushue (Nov 5, 2024)
> 3 in 6th End vs. Takumi Maeda (Oct 27, 2024)
> 3 in 8th End vs. Marco Hoesli (Oct 20, 2024)
> 3 in 4th End vs. Mark Kean (Oct 18, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 5 -- Sun, Mar 2 -- 1:30pm PT | |||
| Gushue | 6 | Final | |
| Epping | 5 | (10) ![]() |
|
| de Jong | 4 | Final | |
| Dunstone | 7 | (9) | |
| Koe | 4 | Final | |
| Carruthers | 5 | (EE) | |
| Grattan | 8 | Final | |
| Latimer | 3 | (9) | |
| Gushue | 6 | Final | |
| Epping | 5 | (10) ![]() |
|
| de Jong | 4 | Final | |
| Dunstone | 7 | (9) | |
| Koe | 4 | Final | |
| Carruthers | 5 | (EE) | |
| Grattan | 8 | Final | |
| Latimer | 3 | (9) |
| Gushue | 6 | Final | |
| Epping | 5 | (10) ![]() |
|
| de Jong | 4 | Final | |
| Dunstone | 7 | (9) | |
| Koe | 4 | Final | |
| Carruthers | 5 | (EE) | |
| Grattan | 8 | Final | |
| Latimer | 3 | (9) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















