LGT World Women's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Women's Curling Championship
|
| Draw Mar 20 - 5:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Japan Yoshimura, S |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | ||||
| Canada Homan, R |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 5 | X | 11 | |||
Event Statistics
| Games: | 12 |
| Record: | 4W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.16 |
| PA/G: | 7.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
| Games: | 15 |
| Record: | 13W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.33 |
| PA/G: | 5.26 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
| Games: | 100 |
| Record: | 62W - 38L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.75 |
| PA/G: | 6.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
| Games: | 84 |
| Record: | 75W - 9L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 9.22 |
| PA/G: | 5.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. Youbeen Park (Mar 6, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 1st End vs. Mayu Minami (Aug 9, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Ikue Kitazawa (Mar 8, 2025)
> 3 in 10th End vs. Satsuki Fujisawa (Feb 6, 2025)
> 3 in 1st End vs. Kohane Tsuruga (Feb 5, 2025)
> 3 in 5th End vs. Eunjung Kim (Nov 16, 2024)
> 3 in 2nd End vs. Eunjung Kim (Nov 16, 2024)
> 3 in 4th End vs. Eunjung Kim (Nov 7, 2024)
> 3 in 3rd End vs. Jolene Campbell (Nov 2, 2024)
> 3 in 7th End vs. Miyu Ueno (Oct 11, 2024)
> 3 in 7th End vs. Christina Black (Oct 6, 2024)
> 3 in 6th End vs. Momoha Tabata (Oct 5, 2024)
> 3 in 7th End vs. Momoha Tabata (Oct 1, 2024)
> 3 in 4th End vs. Kate Cameron (Sep 22, 2024)
> 3 in 8th End vs. Selena Sturmay (Sep 20, 2024)
> 3 in 4th End vs. Christina Black (Sep 14, 2024)
> 3 in 4th End vs. Satsuki Fujisawa (Sep 11, 2024)
> 3 in 4th End vs. Delaney Strouse (Sep 9, 2024)
> 3 in 7th End vs. Seungyoun Ha (Sep 6, 2024)
> 3 in 4th End vs. Satsuki Fujisawa (Aug 24, 2024)
> 3 in 4th End vs. Kohane Tsuruga (Aug 9, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 5th End vs. Jolene Campbell (Nov 2, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 8th End vs. Isabella Wrana (Nov 29, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 8th End vs. Sayaka Yoshimura (Mar 20, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 10th End vs. Eun ji Gim (Mar 18, 2025)
> 3 in 6th End vs. Eun ji Gim (Mar 18, 2025)
> 3 in 8th End vs. Anna Hasselborg (Mar 16, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Sophie Jackson (Mar 15, 2025)
> 3 in 10th End vs. Sophie Jackson (Mar 15, 2025)
> 3 in 6th End vs. Nancy Martin (Feb 17, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Krista Scharf (Feb 15, 2025)
> 3 in 6th End vs. Isabella Wrana (Jan 17, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Kaitlyn Lawes (Jan 15, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Sayaka Yoshimura (Nov 30, 2024)
> 3 in 7th End vs. Isabella Wrana (Nov 29, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 1st End vs. Anna Hasselborg (Mar 16, 2025)
> 2 in 7th End vs. Isabella Wrana (Jan 17, 2025)
> 2 in 6th End vs. Kerri Einarson (Oct 6, 2024)
> 2 in 7th End vs. Stefania Constantini (Oct 2, 2024)
> 2 in 5th End vs. Stefania Constantini (Oct 2, 2024)
> 2 in 2nd End vs. Delaney Strouse (Oct 1, 2024)
> 2 in 7th End vs. Kaitlyn Lawes (Sep 28, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 17 -- Thu, Mar 20 -- 4:00am ET | |||
| JPN (Yoshimura) | 2 | Final | |
| CAN (Homan) | 11 | (8) ![]() |
|
| SWE (Hasselborg) | 8 | Final | |
| CHN (Wang) | 4 | (10) ![]() |
|
| KOR (Gim) | 10 | Final | |
| LTU (Paulauskaite) | 4 | (8) ![]() |
|
| USA (Peterson) | 3 | Final | |
| NOR (Roervik) | 6 | (9) ![]() |
|
| JPN (Yoshimura) | 2 | Final | |
| CAN (Homan) | 11 | (8) ![]() |
|
| SWE (Hasselborg) | 8 | Final | |
| CHN (Wang) | 4 | (10) ![]() |
|
| KOR (Gim) | 10 | Final | |
| LTU (Paulauskaite) | 4 | (8) ![]() |
|
| USA (Peterson) | 3 | Final | |
| NOR (Roervik) | 6 | (9) ![]() |
| JPN (Yoshimura) | 2 | Final | |
| CAN (Homan) | 11 | (8) ![]() |
|
| SWE (Hasselborg) | 8 | Final | |
| CHN (Wang) | 4 | (10) ![]() |
|
| KOR (Gim) | 10 | Final | |
| LTU (Paulauskaite) | 4 | (8) ![]() |
|
| USA (Peterson) | 3 | Final | |
| NOR (Roervik) | 6 | (9) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















