Korean Mixed Doubles National Championship
Curling Scores
Korean Mixed Doubles National Championship
Jul 20 - 28, 2024
|
| Draw Jul 22 - 5:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kang/Moon Gyeonggi, KOR |
0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 | |||
| Shim/Shim Jeonbuk, KOR |
![]() |
2 | 0 | 1 | 2 | 2 | 2 | 0 | X | 9 | ||
Event Statistics
Kang/Moon
| Games: | 6 |
| Record: | 2W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.56 |
| PA/G: | 10.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.67 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.55 |
Shim/Shim
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.41 |
| PA/G: | 8.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.15 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Scoring Records - Season
Kang/Moon
Shim/Shim
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 3, 2026
OGDEN, Utah -- Team Matt Dunstone (Photo: World Curling / Stephen Fisher) arrived in Utah for the 2026 LGT World Men's Curling Championship with two goals -- to win gold and to send EJ Harnden into retirement as a world champion.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














