Nutana SaskTour Men's Spiel
Curling Scores
Nutana SaskTour Men's Spiel
Nov 14 - 16, 2025
|
| Draw Nov 14 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Steve Laycock Swift Current, SK |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 | ||
| Tyler Hartung Saskatoon, SK |
0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Steve Laycock
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.71 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Tyler Hartung
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.64 |
| PA/G: | 6.82 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Steve Laycock
| Games: | 44 |
| Record: | 27W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.87 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Tyler Hartung
| Games: | 16 |
| Record: | 5W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.72 |
| PA/G: | 8.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Steve Laycock
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Nathan Roy (Oct 12, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Jason Ackerman (Oct 4, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Kelly Knapp (Oct 13, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. Randy Bryden (Oct 4, 2025)
Tyler Hartung
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















