Red Deer Curling Classic
Curling Scores
Red Deer Curling Classic
Nov 14 - 17, 2025
|
| Draw Nov 17 - 10:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Evan Van Amsterdam Edmonton, AB |
![]() |
2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 | ||
| Takumi Maeda Kitami, JPN |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Evan Van Amsterdam
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 4.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.04 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Takumi Maeda
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Evan Van Amsterdam
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.38 |
| PA/G: | 14.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Takumi Maeda
| Games: | 78 |
| Record: | 52W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.35 |
| PA/G: | 6.61 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Evan Van Amsterdam
Takumi Maeda
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















