PEI Men's Curling Championship
Curling Scores
PEI Men's Curling Championship
Jan 2 - 6, 2026
|
| Draw Jan 2 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Tyler Harris Crapaud, PEI |
![]() |
0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | X | 10 | |||
| Calvin Smith Cornwall, PEI |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Tyler Harris
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.94 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Calvin Smith
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.33 |
| PA/G: | 7.11 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.41 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Tyler Harris
Calvin Smith
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 1 -- Fri, Jan 2 -- 9:00am AT | |||
| Harris | 10 | Final | |
| Smith | 3 | (8) | |
| van Ouwerkerk | 5 | Final | |
| Watts | 6 | (EE) | |
| Newson | 7 | Final | |
| MacAulay | 5 | (7) | |
| Higgins | 7 | Final | |
| MacFadyen | 10 | (EE) | |
| Harris | 10 | Final | |
| Smith | 3 | (8) | |
| van Ouwerkerk | 5 | Final | |
| Watts | 6 | (EE) | |
| Newson | 7 | Final | |
| MacAulay | 5 | (7) | |
| Higgins | 7 | Final | |
| MacFadyen | 10 | (EE) |
| Harris | 10 | Final | |
| Smith | 3 | (8) | |
| van Ouwerkerk | 5 | Final | |
| Watts | 6 | (EE) | |
| Newson | 7 | Final | |
| MacAulay | 5 | (7) | |
| Higgins | 7 | Final | |
| MacFadyen | 10 | (EE) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













