Ontario Men's Curling Championship
Curling Scores
Ontario Men's Curling Championship
Jan 5 - 11, 2026
|
| Draw Jan 6 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sam Mooibroek Whitby, ON |
2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | |||
| Alex Champ Toronto, ON |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | ||
Event Statistics
Sam Mooibroek
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.01 |
| PA/G: | 5.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Alex Champ
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.13 |
| PA/G: | 5.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
Sam Mooibroek
| Games: | 65 |
| Record: | 38W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.84 |
| PA/G: | 6.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Alex Champ
| Games: | 37 |
| Record: | 19W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.19 |
| PA/G: | 6.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Sam Mooibroek
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Zach Davies (Aug 26, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 1 in 7th End vs. Zach Davies (Aug 26, 2025)
> 1 in 1st End vs. Simon Perry (Aug 26, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 7th End vs. Simon Perry (Aug 26, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 3rd End vs. Simon Perry (Aug 26, 2025)
Alex Champ
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















