LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Apr 3 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Canada Dunstone, M |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 9 | ||
| Italy Spiller, S |
0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 | |||
Event Statistics
Canada
| Games: | 13 |
| Record: | 11W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.24 |
| PA/G: | 5.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.54 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Italy
| Games: | 13 |
| Record: | 8W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.17 |
| PA/G: | 6.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Canada
| Games: | 54 |
| Record: | 34W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Italy
| Games: | 68 |
| Record: | 41W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Canada
Italy
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Fri, Apr 3 -- 9:00am MT | |||
| SUI (Hoesli) | 8 | Final | |
| USA (Shuster) | 9 | (EE) ![]() |
|
| CAN (Dunstone) | 9 | Final | |
| ITA (Spiller) | 7 | (10) ![]() |
|
| SUI (Hoesli) | 8 | Final | |
| USA (Shuster) | 9 | (EE) ![]() |
|
| CAN (Dunstone) | 9 | Final | |
| ITA (Spiller) | 7 | (10) ![]() |
| SUI (Hoesli) | 8 | Final | |
| USA (Shuster) | 9 | (EE) ![]() |
|
| CAN (Dunstone) | 9 | Final | |
| ITA (Spiller) | 7 | (10) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
OGDEN, Utah -- Team Matt Dunstone's road map is now clear and defined.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















