World Senior Curling Championships
Curling Scores
World Senior Curling Championships
Apr 25 - May 2, 2026
|
| Draw May 2 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Scotland Lockhart, J |
![]() |
1 | 3 | 0 | 2 | 2 | 4 | X | 12 | |||
| United States Smith, M |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 2 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Scotland
| Games: | 7 |
| Record: | 7W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 14.04 |
| PA/G: | 2.98 |
| Hammer Efficiency: | 0.59 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.80 |
| Steal Efficiency: | 0.66 |
United States
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.79 |
| PA/G: | 7.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Scotland
United States
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: SF -- Sat, May 2 -- 9:00am CET | |||
| CAN (Middaugh) | 1 | Final | |
| GER (Belkofer-Kroehnert) | 4 | (7) | |
| SCO (Lockhart) | 12 | Final | |
| USA (Smith) | 2 | (6) | |
| CAN (Middaugh) | 1 | Final | |
| GER (Belkofer-Kroehnert) | 4 | (7) | |
| SCO (Lockhart) | 12 | Final | |
| USA (Smith) | 2 | (6) |
| CAN (Middaugh) | 1 | Final | |
| GER (Belkofer-Kroehnert) | 4 | (7) | |
| SCO (Lockhart) | 12 | Final | |
| USA (Smith) | 2 | (6) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















