Canadian Wheelchair Championship
Curling Scores
Canadian Wheelchair Championship
Apr 27 - May 2, 2026
|
| Draw Apr 30 - 10:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Newfoundland / Labrador Carroll, C |
0 | |||||||||||
| Nova Scotia Rutt, L |
0 | |||||||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Newfoundland / Labrador
| Games: | 1 |
| Record: | 1W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.75 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Nova Scotia
| Games: | 1 |
| Record: | 0W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 0.00 |
| PA/G: | 18.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 1.00 |
| Force Efficiency: | 1.00 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Newfoundland / Labrador
Nova Scotia
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 8 -- Thu, Apr 30 -- 10:00am ET | |||
| QC (Hamel) | |||
| NB (Benevides) | |||
| QC (Marquis) | |||
| BC (Smithies) | |||
| BC (Daw) | |||
| AB (Purvis) | |||
| NL (Carroll) | |||
| NS (Rutt) | |||
| QC (Hamel) | |||
| NB (Benevides) | |||
| QC (Marquis) | |||
| BC (Smithies) | |||
| BC (Daw) | |||
| AB (Purvis) | |||
| NL (Carroll) | |||
| NS (Rutt) |
| QC (Hamel) | |||
| NB (Benevides) | |||
| QC (Marquis) | |||
| BC (Smithies) | |||
| BC (Daw) | |||
| AB (Purvis) | |||
| NL (Carroll) | |||
| NS (Rutt) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












