World Curling Report

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 9th
Cain
Odishaw 8th
Hanson
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 4th
Jacobs
Lemieux 4th
MacEwan
Robert 4th
Chandler
Brown 4th
Badiuk
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 6th
Balsdon
Brandwood 6th
Murphy
Inglis 6th
Harrison
Hastings 6th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm NT
Peddigrew Final
Young (9)
Symonds Final
Gushue (9)
Noseworthy Final
Skanes (9)
Thomas Final
Smith 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Sun Life Financial Players' Championship -- Round-Robin

Apr 17 - 22, 2012
John Epping
Toronto, ON
0.714  3-1  2-1  1-0  1-0  0-0 
Glenn Howard
Coldwater, ON
0.714  4-1  1-1  1-0  0-0  0-0 
Kevin Martin
Edmonton, AB
0.714  5-1  0-1  2-1  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.714  1-0  4-2  3-0  1-0  0-0 
Brad Gushue
St. John's, NL
0.429  2-1  1-3  1-1  1-0  0-1 
Kevin Koe
Edmonton, AB
0.429  2-0  1-4  1-2  0-0  0-1 
Niklas Edin
Karlstad, SWE
0.143  1-3  0-3  0-2  0-0  0-0 
Jeff Stoughton
Winnipeg, MB
0.143  1-2  0-4  1-4  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Apr 18, 12 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Koe Jeff Stoughton 5-4    Final (8)
D Niklas Edin Brad Gushue 1-4    Final (7)
Wed, Apr 18, 12 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mike McEwen John Epping 4-8    Final (7)
B Glenn Howard Brad Gushue 10-7    Final (8)
C Niklas Edin Jeff Stoughton 4-5    Final (8)
D Kevin Martin Kevin Koe 6-4    Final (7)
Wed, Apr 18, 12 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
C Mike McEwen Glenn Howard 5-8    Final (8)
E Kevin Martin John Epping 5-2    Final (7)
Thu, Apr 19, 12 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Martin Brad Gushue 4-2    Final (8)
B Mike McEwen Jeff Stoughton 4-3    Final (8)
C Kevin Koe Niklas Edin 6-3    Final (7)
D Glenn Howard John Epping 3-6    Final (7)
Thu, Apr 19, 12 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Koe John Epping 6-7    Final (EE)
B Kevin Martin Niklas Edin 5-4    Final (8)
D Mike McEwen Brad Gushue 7-6    Final (EE)
E Glenn Howard Jeff Stoughton 6-4    Final (8)
Fri, Apr 20, 12 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Glenn Howard Niklas Edin 3-5    Final (7)
B Kevin Koe Brad Gushue 7-3    Final (7)
C Mike McEwen Kevin Martin 6-4    Final (8)
D Jeff Stoughton John Epping 1-7    Final (5)
Fri, Apr 20, 12 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jeff Stoughton Brad Gushue 6-7    Final (EE)
B Niklas Edin John Epping 3-7    Final (7)
D Glenn Howard Kevin Martin 6-5    Final (8)
E Mike McEwen Kevin Koe 5-4    Final (8)
Fri, Apr 20, 12 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Kevin Martin Jeff Stoughton 7-6    Final (8)
C Glenn Howard Kevin Koe 8-2    Final (6)
D Mike McEwen Niklas Edin 6-2    Final (6)
E Brad Gushue John Epping 5-2    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 9th
Cain
Odishaw 8th
Hanson
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 4th
Jacobs
Lemieux 4th
MacEwan
Robert 4th
Chandler
Brown 4th
Badiuk
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 6th
Balsdon
Brandwood 6th
Murphy
Inglis 6th
Harrison
Hastings 6th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm NT
Peddigrew Final
Young (9)
Symonds Final
Gushue (9)
Noseworthy Final
Skanes (9)
Thomas Final
Smith 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑