World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS 8th
SCO
SUI 8th
DEN
NED 8th
GER
ITA 7th
SWE
NOR 7th
ENG
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am AT
Mouat Final
Stevens (7)
Howard Final
MacDougall (6)
Murphy 7th
Fournier
Nyman 8th
Bryce
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am ET
Ferris 3rd
Foster
Allen 3rd
Krell
Kean 3rd
Deruelle
Willsey 3rd
Birr
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque Final
Wilson (5)
Vaughan Final
Wark (7)
Daniels Final
Wang (8)
Silvernagle Final
Barber (6)
Richards Final
Marks (8)
Fujisawa Final
Sturmay (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem Final
Vavrek (8)
Scoffin Final
Tardi (EE)
Kang Final
Howard (6)
Pahl Final
Richard (8)
Ruohonen Final
Harty (6)
Heidt Final
Park (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP 8th
HUN
BLR 8th
ENG
SVK 7th
LTU
TUR 8th
FIN
POL 8th
ITA
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson  
Belcourt  
Armstrong  
Baute  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 9:30pm ET
Lis Final
Wipf (7)
Kelba  
Ballance  
Snider  
Burton  
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Sun Life Financial Players' Championship -- Round-Robin

Apr 17 - 22, 2012
Cathy Overton-Clapham
Winnipeg, MB
0.857  3-0  3-1  3-0  1-0  0-0 
Team Jennifer Jones
Winnipeg, MB
0.714  4-1  1-1  1-0  1-0  0-0 
Stefanie Lawton
Saskatoon, SK
0.714  2-1  3-1  2-1  0-0  0-1 
Sherry Middaugh
Coldwater, ON
0.571  2-2  2-1  1-2  1-0  0-0 
Heather Nedohin
Edmonton, AB
0.571  4-0  0-3  1-1  1-0  0-0 
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
0.429  2-1  1-3  2-2  0-0  2-1 
Eve Muirhead
Perth, SCO
0.143  1-3  0-3  1-1  1-1  0-1 
Chelsea Carey
Morden, MB
0.000  0-2  0-5  0-4  0-1  0-2 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Apr 17, 12 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Heather Nedohin Silvana Tirinzoni 2-3    Final (7)
B Cathy Overton-Clapham Eve Muirhead 7-6    Final (EE)
C Team Jennifer Jones Stefanie Lawton 2-7    Final (6)
D Sherry Middaugh Chelsea Carey 6-3    Final (8)
Wed, Apr 18, 12 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Silvana Tirinzoni Stefanie Lawton 6-7    Final (8)
C Sherry Middaugh Eve Muirhead 6-1    Final (5)
D Heather Nedohin Cathy Overton-Clapham 3-7    Final (7)
E Team Jennifer Jones Chelsea Carey 7-6    Final (EE)
Wed, Apr 18, 12 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Team Jennifer Jones Heather Nedohin 2-5    Final (7)
C Silvana Tirinzoni Chelsea Carey 7-6    Final (EE)
E Sherry Middaugh Cathy Overton-Clapham 5-6    Final (8)
Wed, Apr 18, 12 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
E Eve Muirhead Stefanie Lawton 3-7    Final (7)
Wed, Apr 18, 12 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Cathy Overton-Clapham Stefanie Lawton 7-3    Final (6)
B Eve Muirhead Chelsea Carey 5-4    Final (EE)
D Team Jennifer Jones Silvana Tirinzoni 10-5    Final (8)
Thu, Apr 19, 12 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Eve Muirhead Silvana Tirinzoni 7-9    Final (EE)
B Team Jennifer Jones Sherry Middaugh 8-4    Final (8)
D Cathy Overton-Clapham Chelsea Carey 4-3    Final (8)
E Heather Nedohin Stefanie Lawton 7-6    Final (EE)
Thu, Apr 19, 12 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Sherry Middaugh Stefanie Lawton 5-6    Final (8)
B Heather Nedohin Chelsea Carey 8-6    Final (8)
C Cathy Overton-Clapham Silvana Tirinzoni 6-4    Final (8)
D Team Jennifer Jones Eve Muirhead 6-1    Final (5)
Thu, Apr 19, 12 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
C Sherry Middaugh Heather Nedohin 4-2    Final (8)
Fri, Apr 20, 12 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Team Jennifer Jones Cathy Overton-Clapham 6-3    Final (7)
C Chelsea Carey Stefanie Lawton 2-7    Final (5)
D Sherry Middaugh Silvana Tirinzoni 6-5    Final (EE)
E Heather Nedohin Eve Muirhead 5-3    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS 8th
SCO
SUI 8th
DEN
NED 8th
GER
ITA 7th
SWE
NOR 7th
ENG
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am AT
Mouat Final
Stevens (7)
Howard Final
MacDougall (6)
Murphy 7th
Fournier
Nyman 8th
Bryce
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am ET
Ferris 3rd
Foster
Allen 3rd
Krell
Kean 3rd
Deruelle
Willsey 3rd
Birr
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque Final
Wilson (5)
Vaughan Final
Wark (7)
Daniels Final
Wang (8)
Silvernagle Final
Barber (6)
Richards Final
Marks (8)
Fujisawa Final
Sturmay (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem Final
Vavrek (8)
Scoffin Final
Tardi (EE)
Kang Final
Howard (6)
Pahl Final
Richard (8)
Ruohonen Final
Harty (6)
Heidt Final
Park (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP 8th
HUN
BLR 8th
ENG
SVK 7th
LTU
TUR 8th
FIN
POL 8th
ITA
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson  
Belcourt  
Armstrong  
Baute  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 9:30pm ET
Lis Final
Wipf (7)
Kelba  
Ballance  
Snider  
Burton  
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑