World Curling Report

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 5th
Jacobs
Lemieux 5th
MacEwan
Robert 5th
Chandler
Brown 5th
Badiuk
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 9th
Cain
Odishaw 9th
Hanson
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 8th
Balsdon
Brandwood 8th
Murphy
Inglis 8th
Harrison
Hastings 8th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm NT
Peddigrew Final
Young (9)
Symonds Final
Gushue (9)
Noseworthy Final
Skanes (9)
Thomas Final
Smith 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

PharmAssist Players Championships -- Round-Robin

Mar 23 - 27, 2005
A -- sponsored by PharmAssist
Kevin Martin
Edmonton, AB
1.000  4-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Glen Despins
Regina, SK
0.800  3-1  1-0  1-0  0-0  0-0 
Pat Ryan
Kelowna, BC
0.600  2-1  1-1  1-1  0-0  0-0 
Wayne Middaugh
Midland, ON
0.400  1-0  1-3  1-0  0-0  0-0 
Pal Trulsen
, NOR
0.200  1-1  0-3  1-1  1-0  0-0 
Mark Dacey
Halifax, NS
0.000  0-1  0-4  0-2  0-0  0-1 
B -- sponsored by M&M Meat Shops
Tom Brewster
, SCO
0.800  1-0  3-1  1-0  1-0  0-0 
Glenn Howard
Midland, ON
0.800  3-0  1-1  2-0  0-0  0-0 
Ralph Stoeckli
, SUI
0.600  3-1  0-1  0-1  0-0  0-0 
Dave Boehmer
Petersfield, MB
0.400  1-1  1-2  1-2  0-0  0-1 
Russ Howard
Moncton, NB
0.200  0-1  1-3  0-2  0-1  0-0 
Mark Noseworthy
St. John`s, NL
0.200  1-3  0-1  1-0  0-0  1-0 
C -- sponsored by BDO Dunwoody
Brad Gushue
St. John`s, NL
0.800  2-1  2-0  0-1  0-0  0-0 
Pete Fenson
Bemidji, MN
0.600  1-1  2-1  2-0  0-0  0-0 
Jeff Stoughton
Winnipeg, MB
0.600  1-2  2-0  1-0  1-0  0-0 
John Morris
Calgary, AB
0.400  2-1  0-2  0-1  0-0  0-0 
Pat Simmons
Moose Jaw, SK
0.400  1-1  1-2  1-0  0-0  0-0 
Peja Lindholm
, SWE
0.200  1-1  0-3  0-2  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Mar 23, 05 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Martin Pal Trulsen 7-3    Final (9)
B Dave Boehmer Mark Noseworthy 8-6    Final (9)
C Russ Howard Tom Brewster 1-6    Final (5)
D Glenn Howard Ralph Stoeckli 4-7    Final (10)
E Pat Ryan Glen Despins 5-6    Final (10)
Wed, Mar 23, 05 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Wayne Middaugh Glen Despins 4-8    Final (10)
B Kevin Martin Pat Ryan 7-3    Final (9)
C Pat Simmons Peja Lindholm 4-10    Final (9)
D Pal Trulsen Mark Dacey 8-7    Final (EE)
E Jeff Stoughton Pete Fenson 8-6    Final (10)
Wed, Mar 23, 05 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Glenn Howard Tom Brewster 7-3    Final (9)
B Wayne Middaugh Mark Dacey 8-2    Final (5)
C Brad Gushue John Morris 9-4    Final (8)
D Russ Howard Mark Noseworthy 8-9    Final (EE)
E Ralph Stoeckli Dave Boehmer 5-6    Final (10)
Thu, Mar 24, 05 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Pat Simmons Pete Fenson 4-6    Final (8)
B Brad Gushue Peja Lindholm 8-1    Final (5)
C Glenn Howard Dave Boehmer 7-6    Final (10)
D Jeff Stoughton John Morris 5-3    Final (7)
E Tom Brewster Mark Noseworthy 10-6    Final (9)
Thu, Mar 24, 05 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Russ Howard Dave Boehmer 8-6    Final (10)
B Ralph Stoeckli Tom Brewster 7-9    Final (10)
C Kevin Martin Mark Dacey 6-3    Final (9)
D Pat Ryan Wayne Middaugh 7-1    Final (5)
E Pal Trulsen Glen Despins 4-6    Final (9)
Thu, Mar 24, 05 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jeff Stoughton Brad Gushue 3-6    Final (5)
B Glenn Howard Russ Howard 6-5    Final (10)
C Peja Lindholm Pete Fenson 6-7    Final (10)
D Ralph Stoeckli Mark Noseworthy 8-3    Final (9)
E Pat Simmons John Morris 7-6    Final (10)
Fri, Mar 25, 05 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Martin Glen Despins 8-3    Final (7)
B Jeff Stoughton Pat Simmons 4-8    Final (9)
C Wayne Middaugh Pal Trulsen 8-7    Final (10)
D John Morris Peja Lindholm 9-4    Final (7)
E Pat Ryan Mark Dacey 8-7    Final (10)
Fri, Mar 25, 05 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Russ Howard Ralph Stoeckli 3-7    Final (5)
B Tom Brewster Dave Boehmer 8-7    Final (EE)
C Glenn Howard Mark Noseworthy 9-5    Final (9)
D Brad Gushue Pete Fenson 5-6    Final (10)
E Jeff Stoughton Peja Lindholm 9-8    Final (EE)
Fri, Mar 25, 05 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Pal Trulsen Pat Ryan 4-6    Final (10)
B John Morris Pete Fenson 10-3    Final (6)
C Pat Simmons Brad Gushue 6-8    Final (10)
D Glen Despins Mark Dacey 7-4    Final (9)
E Kevin Martin Wayne Middaugh 11-4    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 5th
Jacobs
Lemieux 5th
MacEwan
Robert 5th
Chandler
Brown 5th
Badiuk
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 9th
Cain
Odishaw 9th
Hanson
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 8th
Balsdon
Brandwood 8th
Murphy
Inglis 8th
Harrison
Hastings 8th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm NT
Peddigrew Final
Young (9)
Symonds Final
Gushue (9)
Noseworthy Final
Skanes (9)
Thomas Final
Smith 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑