World Curling Report

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 9th
Cain
Odishaw 8th
Hanson
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 4th
Jacobs
Lemieux 4th
MacEwan
Robert 4th
Chandler
Brown 4th
Badiuk
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 8th
Balsdon
Brandwood 8th
Murphy
Inglis 8th
Harrison
Hastings 6th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm NT
Peddigrew Final
Young (9)
Symonds Final
Gushue (9)
Noseworthy Final
Skanes (9)
Thomas Final
Smith 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic -- A Event

Oct 7 - 10, 2011
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Mountain Time (MT)
Val Sweeting
D1 - Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [1]
Krista McCarville
Krista McCarville
Erika Brown
D3 - Fri 5:15pm
Loser to 46
SCORES
  [17]
Stefanie Lawton
D1 - Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [2]
Stefanie Lawton
Stefanie Lawton
Renee Sonnenberg
D5 - Sat 9:00am
Loser to 51
SCORES
  [25]
Shannon Kleibrink
D1 - Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Kelly Scott
Kelly Scott
Shannon Kleibrink
Allison Pottinger
D3 - Fri 5:15pm
Loser to 45
SCORES
  [18]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Shannon Kleibrink
Shannon Kleibrink
Lisa Eyamie
D7 - Sat 4:30pm
Loser to 54
SCORES
  [29]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Cathy Overton-Clapham
Qualifier
Cathy Overton-Clapham
Ji-Sun Kim
D3 - Fri 5:15pm
Loser to 44
SCORES
  [19]
Cathy Overton-Clapham
D1 - Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Ji-Sun Kim
Rachel Homan
Cathy Overton-Clapham
Jill Thurston
D5 - Sat 9:00am
Loser to 48
SCORES
  [26]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [7]
Eve Muirhead
Eve Muirhead
Eve Muirhead
Kerry Galusha
D3 - Fri 5:15pm
Loser to 43
SCORES
  [20]
D1 - Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Kerry Galusha
Amber Holland
Crystal Webster
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 35
SCORES
  [9]
Crystal Webster
Desiree Owen
Patti Lank
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 42
SCORES
  [21]
Crystal Webster
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 35
SCORES
  [10]
Chelsea Carey
Chelsea Carey
Casey Scheidegger
D6 - Sat 12:45pm
Loser to 47
SCORES
  [27]
Delia DeJong
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 36
SCORES
  [11]
Cheryl Bernard
Cheryl Bernard
Delia DeJong
Delia DeJong
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 41
SCORES
  [22]
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 36
SCORES
  [12]
Delia DeJong
Heather Nedohin
Nadine Scotland
D8 - Sat 8:15pm
Loser to 56
SCORES
  [30]
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 37
SCORES
  [13]
Sherry Middaugh
Qualifier
Sherry Middaugh
Dana Ferguson
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 40
SCORES
  [23]
Sherry Middaugh
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 37
SCORES
  [14]
Dana Ferguson
Jessie Hunkin
Sherry Middaugh
Liudmila Privivkova
D6 - Sat 12:45pm
Loser to 50
SCORES
  [28]
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 38
SCORES
  [15]
Tracy Fleury
Tracy Fleury
Tracy Fleury
Tanilla Doyle
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 39
SCORES
  [24]
D2 - Fri 1:15pm
Loser to 38
SCORES
  [16]
Jennifer Jones
Jennifer Jones

Curling Scores

W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan 9th
Cyr
Roach 9th
Cain
Odishaw 8th
Hanson
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 4th
Jacobs
Lemieux 4th
MacEwan
Robert 4th
Chandler
Brown 4th
Badiuk
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 8th
Balsdon
Brandwood 8th
Murphy
Inglis 8th
Harrison
Hastings 6th
Froud
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm NT
Peddigrew Final
Young (9)
Symonds Final
Gushue (9)
Noseworthy Final
Skanes (9)
Thomas Final
Smith 10  (9)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑