World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs 6th
Kim
Rocque Final
Berlando (4)
Vaughan 6th
Daniels
Silvernagle Final
Sinclair (5)
Wark 5th
Wang
Barber 6th
Skrlik
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki Final
Cross (4)
Vavrek 6th
Sturmay
Tardi 7th
Howard
Pahl Final
Hess (4)
Scoffin 7th
Kang
Richard 11  Final
Ma (5)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 5th
Howard
Murphy 10  Final
Bryce (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris 2nd
Krell
Kean 2nd
Birr
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson 2nd
Belcourt
Armstrong 3rd
Baute
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
Kiist 6th
Ballance
Lis 5th
Burton
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
Libbus 5th
Molberg
Palanuik 6th
Ector
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Swiss Cup Basel -- A Event

Oct 1 - 4, 2015
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Central European Time (CET)
Yannick Schwaller
1
Thu 5:45pm
Loser to 31
SCORES
  [1]
Yannick Schwaller
Alexander Baumann
Rasmus Wrana
4
Fri 11:30am
Loser to 41
SCORES
  [17]
Rasmus Wrana
1
Thu 5:45pm
Loser to 31
SCORES
  [2]
Rasmus Wrana
Peter De Cruz
Marc Suter
6
Fri 5:15pm
Loser to 51
SCORES
  [25]
Jaap van Dorp
1
Thu 5:45pm
Loser to 32
SCORES
  [3]
Jaap van Dorp
Jaap van Dorp
Jaap van Dorp
Aku Kauste
4
Fri 11:30am
Loser to 41
SCORES
  [18]
2
Thu 8:30pm
Loser to 32
SCORES
  [4]
Aku Kauste
Kyle Smith
Jiri Snitil
9
Sat 11:00am
Loser to 55
SCORES
  [29]
2
Thu 8:30pm
Loser to 33
SCORES
  [5]
Jiri Snitil
Qualifier
Simon Biedermann
Adam Casey
4
Fri 11:30am
Loser to 42
SCORES
  [19]
Adam Casey
2
Thu 8:30pm
Loser to 33
SCORES
  [6]
Adam Casey
Markku Uusipaavalniemi
Sven Michel
Kevin Wunderlin
6
Fri 5:15pm
Loser to 52
SCORES
  [26]
2
Thu 8:30pm
Loser to 34
SCORES
  [7]
Andrey Drozdov
Andrey Drozdov
Sven Michel
Gustav Eskilsson
4
Fri 11:30am
Loser to 42
SCORES
  [20]
2
Thu 8:30pm
Loser to 34
SCORES
  [8]
Sven Michel
Sven Michel
Thomas Ulsrud
3
Fri 8:45am
Loser to 35
SCORES
  [9]
Thomas Ulsrud
Reto Keller
Rasmus Stjerne
5
Fri 2:45pm
Loser to 39
SCORES
  [21]
Rasmus Stjerne
3
Fri 8:45am
Loser to 35
SCORES
  [10]
Rasmus Stjerne
Sebastian Wunderer
Tom Brewster
7
Fri 8:30pm
Loser to 47
SCORES
  [27]
Rasmus Stjerne
3
Fri 8:45am
Loser to 36
SCORES
  [11]
Tom Brewster
Roman Ruch
Artur Ali
Artur Ali
5
Fri 2:45pm
Loser to 39
SCORES
  [22]
3
Fri 8:45am
Loser to 36
SCORES
  [12]
Artur Ali
David Sik
Brad Gushue
9
Sat 11:00am
Loser to 54
SCORES
  [30]
3
Fri 8:45am
Loser to 37
SCORES
  [13]
Markus Hoiberg
Qualifier
Markus Hoiberg
Yves Hess
5
Fri 2:45pm
Loser to 40
SCORES
  [23]
Markus Hoiberg
3
Fri 8:45am
Loser to 37
SCORES
  [14]
Ritvars Gulbis
Ritvars Gulbis
Markus Hoiberg
Joel Retornaz
7
Fri 8:30pm
Loser to 48
SCORES
  [28]
3
Fri 8:45am
Loser to 38
SCORES
  [15]
Joel Retornaz
Meico Oehninger
Kalle Kiiskinen
Kalle Kiiskinen
5
Fri 2:45pm
Loser to 40
SCORES
  [24]
3
Fri 8:45am
Loser to 38
SCORES
  [16]
Kalle Kiiskinen
David Murdoch

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs 6th
Kim
Rocque Final
Berlando (4)
Vaughan 6th
Daniels
Silvernagle Final
Sinclair (5)
Wark 5th
Wang
Barber 6th
Skrlik
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki Final
Cross (4)
Vavrek 6th
Sturmay
Tardi 7th
Howard
Pahl Final
Hess (4)
Scoffin 7th
Kang
Richard 11  Final
Ma (5)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 5th
Howard
Murphy 10  Final
Bryce (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris 2nd
Krell
Kean 2nd
Birr
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson 2nd
Belcourt
Armstrong 3rd
Baute
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
Kiist 6th
Ballance
Lis 5th
Burton
Lacey 6th
Wipf
Kelba 5th
Snider
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
Libbus 5th
Molberg
Palanuik 6th
Ector
Manson 5th
Chung
Lozinsky 6th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 5th
Johnston
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑