Curling Scores

W: World Qualification Event
Lohja, FIN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 21 -- 9:00am EET
FIN (Ahrenberg) Final
DEN (Dupont) 12  (9)
M: Kanto Curling Championships
Kanto, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 16 -- 12:20am ET
Kanda Final
Onodera (10)
Ogihara Final
Kanai (9)
W: Kanto Curling Championships
Kanto, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 16 -- 12:20am ET
Koana Final
Suzuki (9)
Matsuhashi Final
Tanimoto (9)
B: The Big Spiel
Twin Cities, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 16 -- 1:30pm CT
Sampson Final
Willmert (8)
Bata Final
Glessner (1)
Munich Final
Hagberg (1)
Kizlyk Final
Ewen (1)
Faltesek Final
Smith (1)
Schaeper Final
Colby (1)
Telfer Final
Caron (1)
Kruse Final
Richards (1)
M: Swedish Eliteserien
Ostersund / Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 7 -- 2:00pm CET
Magnusson Final
Landelius (8)
Westerberg Final
Westerberg (8)
Gothberg Final
Rosander (6)
Markusson Final
Julius (5)
Nyberg Final
Nyman (5)
Kraupp Final
Roxin (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curling Masters Champery -- Round-Robin

Oct 24 - 26, 2014
Pool A
Felix Attinger
Dubendorf, SUI
0.800  1-0  3-1  0-0  0-0  0-0 
Gustav Eskilsson
, SWE
0.800  2-1  2-0  1-1  0-0  0-0 
David Sik
Prague, CZE
0.600  2-1  1-1  2-1  1-0  0-0 
James Grattan
Saint John, NB
0.400  1-2  1-1  1-1  0-0  0-0 
Amos Mosaner
Cortina d'Ampezzo, ITA
0.400  2-1  0-2  0-0  0-0  0-0 
Ritvars Gulbis
Riga, LAT
0.000  0-2  0-3  0-1  0-0  0-1 
Pool B
Stefan Staehli
Gstaad, SUI
0.800  3-1  1-0  0-1  0-0  0-1 
Rasmus Stjerne
Hvidovre, DEN
0.800  3-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Evgeniy Arkhipov
Moscow, RUS
0.600  2-0  1-2  2-0  1-0  0-0 
Markku Uusipaavalniemi
Hyvinkaa, FIN
0.400  2-1  0-2  0-0  0-0  0-0 
Martin Lill
Tallinn, EST
0.200  0-0  1-4  0-0  0-0  0-0 
Steffen Walstad
Oslo, NOR
0.200  1-2  0-2  0-1  0-0  0-0 
Pool C
Tom Brewster
Aberdeen, UK
0.800  2-1  2-0  2-1  0-0  1-0 
Andrey Drozdov
Moscow, RUS
0.800  2-0  2-1  1-1  1-0  0-0 
Thomas Loevold
Oslo, NOR
0.600  2-1  1-1  1-2  0-1  0-1 
Tomi Rantamaki
Hyvinkaa, FIN
0.400  1-3  1-0  1-0  0-0  0-0 
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
0.400  1-2  1-1  0-1  0-0  0-0 
Stephane Marietan
, SUI
0.000  0-0  0-5  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Marc Pfister
Bern, SUI
1.000  1-0  4-0  1-0  0-0  0-0 
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
0.800  0-1  4-0  0-1  0-0  0-0 
Jiri Snitil
Prague, CZE
0.600  1-2  2-0  2-0  0-0  1-0 
Aku Kauste
Hyvinkaa, FIN
0.400  2-3  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alexander Baumann
Fuessen, GER
0.200  0-2  1-2  0-1  0-0  0-0 
Mikel Unanue
San Sebastian, ESP
0.000  0-3  0-2  0-1  0-1  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 24, 14 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 James Grattan Gustav Eskilsson 4-5    Final (8)
2 Amos Mosaner David Sik 3-5    Final (8)
3 Ritvars Gulbis Felix Attinger 3-8    Final (7)
4 Markku Uusipaavalniemi Steffen Walstad 8-1    Final (5)
5 Rasmus Stjerne Stefan Staehli 2-5    Final (8)
6 Martin Lill Evgeniy Arkhipov 3-6    Final (7)
Fri, Oct 24, 14 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Tom Brewster Thomas Loevold 8-7    Final (EE)
2 Jaap van Dorp Stephane Marietan 6-3    Final (8)
3 Tomi Rantamaki Andrey Drozdov 5-7    Final (8)
4 Aku Kauste Alexander Baumann 6-4    Final (7)
5 Jiri Snitil Bruce Mouat 2-5    Final (8)
6 Mikel Unanue Marc Pfister 3-9    Final (7)
Fri, Oct 24, 14 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Markku Uusipaavalniemi Rasmus Stjerne 3-5    Final (7)
2 Steffen Walstad Martin Lill 4-1    Final (8)
3 Evgeniy Arkhipov Stefan Staehli 4-3    Final (EE)
4 James Grattan Amos Mosaner 1-8    Final (7)
5 Gustav Eskilsson Ritvars Gulbis 7-2    Final (5)
6 Felix Attinger David Sik 6-3    Final (7)
Fri, Oct 24, 14 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Aku Kauste Jiri Snitil 2-5    Final (7)
2 Alexander Baumann Mikel Unanue 8-1    Final (6)
3 Marc Pfister Bruce Mouat 5-4    Final (8)
4 Tom Brewster Jaap van Dorp 11-4    Final (7)
5 Thomas Loevold Tomi Rantamaki 7-2    Final (7)
6 Andrey Drozdov Stephane Marietan 6-3    Final (7)
Fri, Oct 24, 14 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Ritvars Gulbis Amos Mosaner 2-6    Final (7)
2 Felix Attinger Gustav Eskilsson 4-6    Final (8)
3 James Grattan David Sik 4-3    Final (8)
4 Rasmus Stjerne Martin Lill 9-1    Final (6)
5 Evgeniy Arkhipov Steffen Walstad 5-4    Final (8)
6 Markku Uusipaavalniemi Stefan Staehli 2-7    Final (6)
Sat, Oct 25, 14 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Tomi Rantamaki Jaap van Dorp 3-10    Final (6)
2 Andrey Drozdov Thomas Loevold 6-5    Final (EE)
3 Tom Brewster Stephane Marietan 9-2    Final (6)
4 Jiri Snitil Mikel Unanue 7-6    Final (EE)
5 Marc Pfister Alexander Baumann 7-1    Final (5)
6 Aku Kauste Bruce Mouat 2-8    Final (7)
Sat, Oct 25, 14 11:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Steffen Walstad Stefan Staehli 3-5    Final (8)
2 Rasmus Stjerne Evgeniy Arkhipov 6-1    Final (7)
3 Markku Uusipaavalniemi Martin Lill 3-7    Final (7)
4 Gustav Eskilsson David Sik 6-7    Final (8)
5 Amos Mosaner Felix Attinger 4-7    Final (7)
6 James Grattan Ritvars Gulbis 7-4    Final (7)
Sat, Oct 25, 14 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Alexander Baumann Bruce Mouat 1-5    Final (7)
2 Jiri Snitil Marc Pfister 4-6    Final (8)
3 Aku Kauste Mikel Unanue 10-3    Final (7)
4 Thomas Loevold Stephane Marietan 5-2    Final (7)
5 Jaap van Dorp Andrey Drozdov 4-7    Final (8)
6 Tom Brewster Tomi Rantamaki 6-7    Final (8)
Sat, Oct 25, 14 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Markku Uusipaavalniemi Evgeniy Arkhipov 7-4    Final (7)
2 James Grattan Felix Attinger 2-5    Final (5)
3 Gustav Eskilsson Amos Mosaner 8-3    Final (7)
4 Stefan Staehli Martin Lill 6-1    Final (7)
5 David Sik Ritvars Gulbis 7-6    Final (EE)
6 Steffen Walstad Rasmus Stjerne 1-3    Final (7)
Sat, Oct 25, 14 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Aku Kauste Marc Pfister 3-6    Final (7)
2 Tom Brewster Andrey Drozdov 4-3    Final (8)
3 Thomas Loevold Jaap van Dorp 6-5    Final (8)
4 Bruce Mouat Mikel Unanue 8-2    Final (7)
5 Stephane Marietan Tomi Rantamaki 3-6    Final (7)
6 Alexander Baumann Jiri Snitil 4-5    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: World Qualification Event
Lohja, FIN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 21 -- 9:00am EET
FIN (Ahrenberg) Final
DEN (Dupont) 12  (9)
M: Kanto Curling Championships
Kanto, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 16 -- 12:20am ET
Kanda Final
Onodera (10)
Ogihara Final
Kanai (9)
W: Kanto Curling Championships
Kanto, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 16 -- 12:20am ET
Koana Final
Suzuki (9)
Matsuhashi Final
Tanimoto (9)
B: The Big Spiel
Twin Cities, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 16 -- 1:30pm CT
Sampson Final
Willmert (8)
Bata Final
Glessner (1)
Munich Final
Hagberg (1)
Kizlyk Final
Ewen (1)
Faltesek Final
Smith (1)
Schaeper Final
Colby (1)
Telfer Final
Caron (1)
Kruse Final
Richards (1)
M: Swedish Eliteserien
Ostersund / Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 7 -- 2:00pm CET
Magnusson Final
Landelius (8)
Westerberg Final
Westerberg (8)
Gothberg Final
Rosander (6)
Markusson Final
Julius (5)
Nyberg Final
Nyman (5)
Kraupp Final
Roxin (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Scotties Bubble Set for Thunder Bay

Scotties Bubble Set for Thunder Bay

This year's Scotties Tournament of Hearts will look a lot like last year's event, which was held in a closed bubble in Calgary (Picture: Curling Canada).

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑