USER:: Canadian Mixed Championship

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Oct 25 -- 7:00am ET
Italy Final
Norway 11  (6)
Latvia 8th
China
Scotland 8th
Switzerland
Slovakia Final
RCF 14  (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Canadian Mixed Championship -- Round-Robin

Nov 8 - 15, 2015
Championship Pool
Alberta
Lizmore, M
10  10  1.000  7-0  3-0  1-0  1-0  0-0 
Northern Ontario
Koivula, C
10  0.800  4-1  4-1  3-0  1-0  0-0 
Saskatchewan
Korte, B
10  0.600  5-2  1-2  1-0  2-0  0-0 
Nova Scotia
MacKenzie, D
10  0.600  3-0  3-4  2-1  1-0  0-0 
New Brunswick
Sullivan, C
10  0.600  4-0  2-4  1-1  0-0  0-0 
Quebec
Elmaleh, M
10  0.500  5-2  0-3  1-3  0-1  0-1 
Northwest Territories
Moss, S
10  0.400  3-2  1-4  0-0  0-0  1-0 
Yukon
Smallwood, B
10  0.300  0-4  3-3  1-1  0-0  0-0 
Seeding Pool
Ontario
McLean, M
0.667  5-1  1-2  0-1  0-0  0-0 
Manitoba
Sigurdson, B
0.556  2-1  3-3  2-0  0-1  2-0 
Newfoundland / Labrador
Ford, C
0.333  1-4  2-2  1-2  0-1  0-1 
British Columbia
Joanisse, D
0.333  3-1  0-5  0-2  0-0  0-2 
Prince Edward Island
MacKenzie, E
0.222  1-3  1-4  1-3  0-0  0-1 
Nunavut
MacDonald, E
0.000  0-3  0-6  0-0  0-0  0-0 
Seeding Pool
Alberta
Lizmore, M
1.000  0-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Northern Ontario
Koivula, C
0.667  0-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Nova Scotia
MacKenzie, D
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Saskatchewan
Korte, B
0.500  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Newfoundland / Labrador
Ford, C
0.333  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
British Columbia
Joanisse, D
0.167  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Prince Edward Island
MacKenzie, E
0.167  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Seeding Pool
New Brunswick
Sullivan, C
0.833  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Quebec
Elmaleh, M
0.667  0-0  0-1  0-1  0-1  0-0 
Manitoba
Sigurdson, B
0.500  1-0  0-0  1-0  0-0  1-0 
Northwest Territories
Moss, S
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ontario
McLean, M
0.500  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Yukon
Smallwood, B
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Nunavut
MacDonald, E
0.000  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Sun, Nov 8, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Ontario Nunavut 12-1    Final (6)
2 Saskatchewan Prince Edward Island 6-2    Final (7)
3 British Columbia Newfoundland / Labrador 7-3    Final (7)
4 Quebec Manitoba 5-6    Final (EE)
5 Alberta Northern Ontario 5-3    Final (8)
Mon, Nov 9, 15 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Prince Edward Island Nova Scotia 2-9    Final (7)
2 Alberta British Columbia 6-4    Final (7)
3 Northwest Territories Yukon 5-3    Final (7)
4 Ontario New Brunswick 7-5    Final (8)
Mon, Nov 9, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Newfoundland / Labrador Saskatchewan 5-3    Final (8)
2 Quebec Yukon 7-2    Final (7)
3 Northern Ontario Nova Scotia 4-6    Final (8)
4 Nunavut Northwest Territories 2-11    Final (7)
5 New Brunswick Manitoba 6-3    Final (7)
Tue, Nov 10, 15 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Manitoba Ontario 10-6    Final (6)
3 Quebec Nunavut 8-4    Final (7)
4 Saskatchewan Alberta 4-6    Final (7)
5 Prince Edward Island British Columbia 6-5    Final (8)
Tue, Nov 10, 15 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 New Brunswick Quebec 4-3    Final (8)
2 Northern Ontario Newfoundland / Labrador 5-4    Final (EE)
3 Manitoba Northwest Territories 4-6    Final (EE)
4 Yukon Nunavut 13-2    Final (6)
5 Nova Scotia Saskatchewan 2-7    Final (6)
Tue, Nov 10, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Alberta Newfoundland / Labrador 6-1    Final (6)
2 New Brunswick Northwest Territories 7-3    Final (8)
3 Nova Scotia British Columbia 6-5    Final (EE)
4 Northern Ontario Prince Edward Island 5-4    Final (8)
5 Yukon Ontario 7-6    Final (8)
Wed, Nov 11, 15 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Nunavut Manitoba 2-12    Final (6)
3 Saskatchewan Northern Ontario 2-6    Final (7)
4 Newfoundland / Labrador Nova Scotia 4-6    Final (8)
5 Northwest Territories Quebec 6-8    Final (8)
Wed, Nov 11, 15 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 British Columbia Northern Ontario 3-7    Final (7)
2 Nova Scotia Alberta 4-10    Final (7)
3 Yukon New Brunswick 4-6    Final (8)
4 Northwest Territories Ontario 1-11    Final (6)
5 Newfoundland / Labrador Prince Edward Island 6-5    Final (8)
Wed, Nov 11, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Manitoba Yukon 4-9    Final (7)
2 Ontario Quebec 1-8    Final (6)
3 Prince Edward Island Alberta 6-7    Final (EE)
4 British Columbia Saskatchewan 4-6    Final (EE)
5 Nunavut New Brunswick 2-9    Final (7)
Thu, Nov 12, 15 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Newfoundland / Labrador Nunavut 8-2    Final (7)
2 Prince Edward Island Manitoba 3-7    Final (7)
4 British Columbia Ontario 3-7    Final (7)
Thu, Nov 12, 15 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Saskatchewan Quebec 7-6    Final (EE)
2 British Columbia Nunavut 9-2    Final (6)
3 Alberta Northwest Territories 8-2    Final (7)
4 Nova Scotia Yukon 7-6    Final (8)
5 Northern Ontario New Brunswick 4-3    Final (8)
Thu, Nov 12, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Nova Scotia Northwest Territories 7-2    Final (6)
2 Alberta Yukon 7-3    Final (6)
3 Northern Ontario Quebec 8-3    Final (6)
4 Saskatchewan New Brunswick 7-4    Final (8)
5 Prince Edward Island Ontario 5-7    Final (8)
Fri, Nov 13, 15 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Nova Scotia Quebec 5-6    Final (7)
3 British Columbia Manitoba 7-5    Final (7)
4 Northern Ontario Northwest Territories 6-3    Final (7)
Fri, Nov 13, 15 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Alberta New Brunswick 7-3    Final (8)
2 Newfoundland / Labrador Ontario 4-8    Final (8)
4 Prince Edward Island Nunavut 9-2    Final (6)
5 Saskatchewan Yukon 7-5    Final (7)
Fri, Nov 13, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Northern Ontario Yukon 6-2    Final (7)
2 Saskatchewan Northwest Territories 6-8    Final (8)
3 Nova Scotia New Brunswick 4-7    Final (8)
4 Newfoundland / Labrador Manitoba 4-5    Final (EE)
5 Alberta Quebec 4-1    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Oct 25 -- 8:00am AT
Italy Final
Norway 11  (6)
Latvia 8th
China
Scotland 8th
Switzerland
Slovakia Final
RCF 14  (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Mouat Wins Grand Slam Masters

Mouat Wins Grand Slam Masters

Scotland's Bruce Mouat (photo: Jeffrey Au) won 7-5 over Brad Jacobs, winning third straight Slam title.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑