World Curling Report

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 3rd
Morris
Jacobs 3rd
Wood
Calvert 3rd
Cotter
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 3rd
Geall
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim  
Sherrer  
Barker  
Skrlik  
Schori  
Wang  
Anderson  
Hilker  
Kalk  
Kezama  
Wang  
Howard  
Martin  
Streifel  
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan 4th
Stewart
Gauthier 4th
Smith
Dilello 3rd
Foster
Chambers 3rd
Sigurdson
Smith 3rd
Birchard
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD2 -- Fri, Nov 22 -- 4:00pm MT
Libbus 4th
Johnson
King 5th
Manson
Kanda 4th
Kobylnyk
Cao 4th
Peng
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

MCT Championships -- Statistics

Dec 9 - 11, 2016

Birchard,
Games: 50  
Record: 28W - 22L  
PF/G: 8.00  
PA/G: 6.87  
Hammer Efficiency: 0.41  
Steal Defense: 0.23  
Force Efficiency: 0.54  
Steal Efficiency: 0.26  

Brown,
Games: 40  
Record: 21W - 19L  
PF/G: 8.46  
PA/G: 7.95  
Hammer Efficiency: 0.36  
Steal Defense: 0.28  
Force Efficiency: 0.44  
Steal Efficiency: 0.32  

Burtnyk,
Games: 37  
Record: 17W - 20L  
PF/G: 8.90  
PA/G: 9.27  
Hammer Efficiency: 0.38  
Steal Defense: 0.32  
Force Efficiency: 0.45  
Steal Efficiency: 0.20  

Kilgallen,
Games: 32  
Record: 12W - 20L  
PF/G: 7.21  
PA/G: 8.87  
Hammer Efficiency: 0.29  
Steal Defense: 0.36  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.29  

McLean,
Games: 33  
Record: 12W - 21L  
PF/G: 6.12  
PA/G: 8.88  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.33  
Force Efficiency: 0.49  
Steal Efficiency: 0.19  

Menard,
Games: 31  
Record: 13W - 18L  
PF/G: 8.19  
PA/G: 8.10  
Hammer Efficiency: 0.32  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.46  
Steal Efficiency: 0.33  

Peterson,
Games: 32  
Record: 17W - 15L  
PF/G: 6.50  
PA/G: 6.87  
Hammer Efficiency: 0.27  
Steal Defense: 0.31  
Force Efficiency: 0.66  
Steal Efficiency: 0.21  

Robertson,
Games: 52  
Record: 31W - 21L  
PF/G: 7.95  
PA/G: 6.41  
Hammer Efficiency: 0.37  
Steal Defense: 0.24  
Force Efficiency: 0.57  
Steal Efficiency: 0.31  

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 3rd
Morris
Jacobs 3rd
Wood
Calvert 3rd
Cotter
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 3rd
Geall
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim  
Sherrer  
Barker  
Skrlik  
Schori  
Wang  
Anderson  
Hilker  
Kalk  
Kezama  
Wang  
Howard  
Martin  
Streifel  
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan 4th
Stewart
Gauthier 4th
Smith
Dilello 3rd
Foster
Chambers 3rd
Sigurdson
Smith 3rd
Birchard
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD2 -- Fri, Nov 22 -- 4:00pm MT
Libbus 4th
Johnson
King 5th
Manson
Kanda 4th
Kobylnyk
Cao 4th
Peng
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑