World Curling Report

Curling Scores

W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Jan 24 -- 6:30pm MT
Skrlik 9th
Rocque
Sherrer 10th
Hilker
Kaufman 11  Final
Vaughan (9)
Scheidegger 10th
Walker
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W7 -- Fri, Jan 24 -- 6:00pm AT
McEvoy Final
Myketyn-Driscoll 14  (9)
Arsenault Final
Jones (9)
Brothers Final
Hilliard (9)
Mattatall Final
Breen (10)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Jan 24 -- 6:00pm ET
Mallais Final
Quillian (7)
Cousins Final
Comeau 12  (9)
Crawford 10  Final
Levesque (9)
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Fri, Jan 24 -- 7:30pm ET
Lavoie Final
Boisvert (10)
Tippin 10  Final
St-Georges (8)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Fri, Jan 24 -- 7:30pm ET
Roberge Final
Fournier (9)
Bedard Final
Ferland (8)
Martel Final
Homan (5)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Jan 24 -- 7:30pm CT
Anderson 9th
Streifel
Holland 10th
Englot
Barker 9th
Williamson
Silvernagle Final
Fleming (8)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M7 -- Fri, Jan 24 -- 6:00pm AT
Gibson Final
O'Leary (9)
Stevens Final
Thompson (10)
Murphy 11  Final
Thompson (8)
MacDougall Final
Manuel (8)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Fri, Jan 24 -- 8:30pm GMT
Davie Final
Al-Saffar (10)
Smith Final
Findlay (9)
Farries Final
Henderson 11  (6)
Bryce Final
Farmer 12  (6)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Fri, Jan 24 -- 4:30pm GMT
Cameron Final
Craik 11  (10)
Holder Final
Turner (10)
Craik Final
Kinnear (7)
Carson Final
Gallacher (9)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Mother Club Fall Curling Classic -- Round-Robin

Sep 20 - 23, 2018
Pool A
Kerri Einarson
Winnipeg, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jennifer Clark-Rouire
Winnipeg, MB
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Beth Peterson
Winnipeg, MB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rachel Burtnyk
Winnipeg, MB
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Deb McCreanor
Winnipeg, MB
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kim Rhyme
St. Paul, MN
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Abby Ackland
Winnipeg, MB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Darcy Robertson
Winnipeg, MB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kristy Watling
Winnipeg, MB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Laura Burtnyk
Winnipeg, MB
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alyssa Calvert
Brandon, MB
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Barb Spencer
Sanford, MB
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Joelle Brown
Winnipeg, MB
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jie Mei
Beijing, CHN
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Allison Flaxey
Winnipeg, MB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Katie Chappellaz
Brandon, MB
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Melissa Runing
Mankato , MN
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jackie Dewar
Winnipeg, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Sep 20, 18 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Kerri Einarson Deb McCreanor 7-4    Final (8)
2 Jennifer Clark-Rouire Kim Rhyme 7-2    Final (5)
3 Beth Peterson Rachel Burtnyk 8-2    Final (7)
4 Darcy Robertson Abby Ackland 3-5    Final (8)
5 Barb Spencer Laura Burtnyk 7-6    Final (EE)
6 Kristy Watling Alyssa Calvert 6-1    Final (6)
7 Allison Flaxey Jackie Dewar 9-1    Final (5)
8 Jie Mei Melissa Runing 7-3    Final (6)
9 Joelle Brown Katie Chappellaz 11-3    Final (7)
Fri, Sep 21, 18 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Allison Flaxey Melissa Runing 11-4    Final (7)
2 Jie Mei Katie Chappellaz 2-5    Final (8)
3 Joelle Brown Jackie Dewar 6-4    Final (8)
4 Kerri Einarson Kim Rhyme 7-2    Final (7)
5 Jennifer Clark-Rouire Rachel Burtnyk 7-4    Final (7)
6 Beth Peterson Deb McCreanor 9-3    Final (7)
7 Darcy Robertson Laura Burtnyk 5-2    Final (7)
8 Barb Spencer Alyssa Calvert 6-4    Final (8)
9 Kristy Watling Abby Ackland 2-7    Final (6)
Sat, Sep 22, 18 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Darcy Robertson Alyssa Calvert 8-1    Final (7)
2 Barb Spencer Kristy Watling 2-6    Final (8)
3 Laura Burtnyk Abby Ackland 8-2    Final (7)
4 Allison Flaxey Katie Chappellaz 9-1    Final (4)
5 Jie Mei Joelle Brown 7-3    Final (7)
6 Melissa Runing Jackie Dewar 8-2    Final (6)
7 Kerri Einarson Rachel Burtnyk 7-1    Final (5)
8 Jennifer Clark-Rouire Beth Peterson 8-7    Final (8)
9 Kim Rhyme Deb McCreanor 4-1    Final (7)
Sat, Sep 22, 18 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Rachel Burtnyk Kim Rhyme 7-3    Final (7)
2 Kerri Einarson Beth Peterson 7-6    Final (EE)
3 Jennifer Clark-Rouire Deb McCreanor 6-3    Final (7)
4 Alyssa Calvert Laura Burtnyk 6-5    Final (8)
5 Darcy Robertson Kristy Watling 3-4    Final (8)
6 Barb Spencer Abby Ackland 4-11    Final (8)
7 Katie Chappellaz Melissa Runing 7-8    Final (EE)
8 Allison Flaxey Joelle Brown 6-7    Final (8)
9 Jie Mei Jackie Dewar 7-3    Final (7)
Sat, Sep 22, 18 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Katie Chappellaz Jackie Dewar 8-6    Final (8)
2 Joelle Brown Melissa Runing 6-5    Final (8)
3 Allison Flaxey Jie Mei 3-4    Final (EE)
4 Rachel Burtnyk Deb McCreanor 7-8    Final (8)
5 Beth Peterson Kim Rhyme 9-1    Final (4)
6 Kerri Einarson Jennifer Clark-Rouire 7-2    Final (6)
7 Alyssa Calvert Abby Ackland 7-0    Final (3)
8 Kristy Watling Laura Burtnyk 7-8    Final (EE)
9 Darcy Robertson Barb Spencer 5-2    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Jan 24 -- 6:30pm MT
Skrlik 9th
Rocque
Sherrer 10th
Hilker
Kaufman 11  Final
Vaughan (9)
Scheidegger 10th
Walker
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W7 -- Fri, Jan 24 -- 6:00pm AT
McEvoy Final
Myketyn-Driscoll 14  (9)
Arsenault Final
Jones (9)
Brothers Final
Hilliard (9)
Mattatall Final
Breen (10)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Jan 24 -- 6:00pm ET
Mallais Final
Quillian (7)
Cousins Final
Comeau 12  (9)
Crawford 10  Final
Levesque (9)
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Fri, Jan 24 -- 7:30pm ET
Lavoie Final
Boisvert (10)
Tippin 10  Final
St-Georges (8)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Fri, Jan 24 -- 7:30pm ET
Roberge Final
Fournier (9)
Bedard Final
Ferland (8)
Martel Final
Homan (5)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Jan 24 -- 7:30pm CT
Anderson 9th
Streifel
Holland 10th
Englot
Barker 9th
Williamson
Silvernagle Final
Fleming (8)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M7 -- Fri, Jan 24 -- 6:00pm AT
Gibson Final
O'Leary (9)
Stevens Final
Thompson (10)
Murphy 11  Final
Thompson (8)
MacDougall Final
Manuel (8)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Fri, Jan 24 -- 8:30pm GMT
Davie Final
Al-Saffar (10)
Smith Final
Findlay (9)
Farries Final
Henderson 11  (6)
Bryce Final
Farmer 12  (6)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Fri, Jan 24 -- 4:30pm GMT
Cameron Final
Craik 11  (10)
Holder Final
Turner (10)
Craik Final
Kinnear (7)
Carson Final
Gallacher (9)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑