World Curling Report

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 25 -- 7:30pm CT
Englot Final
Silvernagle (10)
Holland Final
Barker (10)
Selzer Final
Anderson (6)
Howard Final
Streifel (EE)
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 8:00pm ET
Verreault 11  Final
Girard (9)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 8:00pm ET
Fournier Final
Bedard (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PG1v2 -- Sat, Jan 25 -- 6:30pm MT
Walker Final
Rocque (8)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Jones Final
Brothers (10)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 6:00pm ET
Comeau Final
Quillian (10)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Thompson Final
Stevens (8)
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PGs -- Sat, Jan 25 -- 8:30pm GMT
Craik Final
Gallacher (9)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PGs -- Sat, Jan 25 -- 8:30pm GMT
Farmer 10  Final
Davie (8)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Mother Club Fall Curling Classic -- Round-Robin

Sep 20 - 23, 2018
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Braden Calvert
Winnipeg, MB
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
William Lyburn
Winnipeg, MB
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Dennis Bohn
Winnipeg, MB
0.750  1-1  2-0  2-0  1-0  0-0 
Tyler Drews
Winnipeg, MB
0.750  1-1  2-0  1-0  1-0  0-0 
Mark Fenner
Blaine, USA
0.750  2-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Tanner Lott
Winnipeg Beach, MB
0.750  1-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
JT Ryan
Winnipeg, MB
0.750  1-0  2-1  0-0  0-0  0-0 
Travis Bale
Winnipeg, MB
0.500  1-2  1-0  0-1  0-0  0-0 
Daniel Birchard
Winnipeg, MB
0.500  0-0  2-2  1-0  0-0  0-1 
Ty Dilello
Winnipeg, MB
0.500  1-2  1-0  0-1  1-0  0-0 
Sean Grassie
Winnipeg, MB
0.250  1-2  0-1  1-0  0-0  0-0 
Steen Sigurdson
Winnipeg, MB
0.250  1-1  0-2  1-1  0-0  0-0 
Jordan Smith
Winnipeg , MB
0.250  0-1  1-2  1-1  0-0  0-0 
David Bohn
Winnipeg, MB
0.000  0-3  0-1  0-2  0-0  0-1 
Richard Muntain
Pinawa , MB
0.000  0-3  0-1  0-1  0-0  0-0 
Jia Liang Zang
Harbin, CHN
0.000  0-1  0-3  0-1  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Sep 20, 18 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Braden Calvert Daniel Birchard 7-1    Final (6)
3 Travis Bale Jordan Smith 8-0    Final (3)
4 Ty Dilello Sean Grassie 7-1    Final (6)
5 Steen Sigurdson Tanner Lott 2-4    Final (7)
6 Dennis Bohn Jia Liang Zang 6-5    Final (EE)
7 JT Ryan David Bohn 7-2    Final (6)
8 Tyler Drews William Lyburn 3-7    Final (7)
Fri, Sep 21, 18 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Mark Fenner Richard Muntain 6-5    Final (8)
Fri, Sep 21, 18 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Mark Fenner Jia Liang Zang 6-2    Final (7)
3 Dennis Bohn Richard Muntain 6-3    Final (8)
4 JT Ryan William Lyburn 3-7    Final (7)
5 Tyler Drews David Bohn 7-6    Final (EE)
6 Braden Calvert Jordan Smith 5-2    Final (7)
7 Travis Bale Daniel Birchard 5-6    Final (8)
8 Ty Dilello Tanner Lott 2-7    Final (4)
9 Steen Sigurdson Sean Grassie 4-5    Final (8)
Sat, Sep 22, 18 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Braden Calvert Sean Grassie 8-5    Final (8)
2 Travis Bale Tanner Lott 5-8    Final (8)
3 Ty Dilello Daniel Birchard 8-6    Final (EE)
4 Steen Sigurdson Jordan Smith 6-5    Final (8)
5 William Lyburn Dennis Bohn 6-4    Final (8)
6 JT Ryan Richard Muntain 7-1    Final (4)
7 Tyler Drews Jia Liang Zang 9-5    Final (7)
8 Mark Fenner David Bohn 8-5    Final (7)
Sat, Sep 22, 18 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Tyler Drews Richard Muntain 6-4    Final (7)
3 Mark Fenner William Lyburn 3-7    Final (7)
4 Braden Calvert Tanner Lott 8-4    Final (7)
5 Dennis Bohn David Bohn 4-3    Final (8)
6 Steen Sigurdson Daniel Birchard 3-7    Final (7)
7 Jordan Smith Ty Dilello 5-4    Final (8)
8 Travis Bale Sean Grassie 9-5    Final (7)
9 JT Ryan Jia Liang Zang 9-7    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 25 -- 7:30pm CT
Englot Final
Silvernagle (10)
Holland Final
Barker (10)
Selzer Final
Anderson (6)
Howard Final
Streifel (EE)
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 8:00pm ET
Verreault 11  Final
Girard (9)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 8:00pm ET
Fournier Final
Bedard (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PG1v2 -- Sat, Jan 25 -- 6:30pm MT
Walker Final
Rocque (8)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Jones Final
Brothers (10)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 6:00pm ET
Comeau Final
Quillian (10)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Thompson Final
Stevens (8)
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PGs -- Sat, Jan 25 -- 8:30pm GMT
Craik Final
Gallacher (9)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PGs -- Sat, Jan 25 -- 8:30pm GMT
Farmer 10  Final
Davie (8)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑