World Curling Report

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan 6th
Corbett
Dupuis 5th
Willsey
MacEwan 6th
Wright
Foster 5th
Hartley
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Carey  
Berlando  
Koana  
Sinclair  
Stubbs  
Stiksma  
Brown  
Kim  
Kalk 2nd
Skrlik
Hammond  
Pierce  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Sturmay 2nd
Appelman
Sluchinski  
Hess  
Maerki  
Whyte  
Geall  
Cross  
Hamilton  
Ma  
Cookson  
Hartung  
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm AT
Violette Final
Schnider (8)
Thomas 8th
Fournier
Manuel Final
Symonds (EE)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 12:30pm MT
Johnston Final
Desormeau (8)
Jacques Final
Northwood (8)
Park Final
Molnar (7)
Finney 13  Final
Dieckelt (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Manson 7th
Ector
Libbus 8th
Lozinsky
Palanuik Final
Chung (6)
Molberg 10  Final
Cheung (3)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies  
Yamuch  
Nedohin  
Sawiak  
Hlushak  
Pollard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Tallinn Mens International Challenger -- Statistics

Sep 28 - 30, 2018

Bolkenbaas,

Bosek,
Games: 4  
Record: 0W - 4L  
PF/G: 6.56  
PA/G: 10.94  
Hammer Efficiency: 0.12  
Steal Defense: 0.53  
Force Efficiency: 0.33  
Steal Efficiency: 0.40  

Bukovsky,

Gulbis,

Lill,

Lottenbach,
Games: 49  
Record: 24W - 25L  
PF/G: 7.11  
PA/G: 7.02  
Hammer Efficiency: 0.31  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.57  
Steal Efficiency: 0.26  

Makela,

Poulsen,

Rantamaki,

Redlihs,

Shalamitski,

Truksans,

van Dorp,
Games: 86  
Record: 45W - 41L  
PF/G: 7.37  
PA/G: 7.00  
Hammer Efficiency: 0.36  
Steal Defense: 0.24  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.24  

Vlassov,

Vyskupaitis,

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan 6th
Corbett
Dupuis 5th
Willsey
MacEwan 6th
Wright
Foster 5th
Hartley
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Carey  
Berlando  
Koana  
Sinclair  
Stubbs  
Stiksma  
Brown  
Kim  
Kalk 2nd
Skrlik
Hammond  
Pierce  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Sturmay 2nd
Appelman
Sluchinski  
Hess  
Maerki  
Whyte  
Geall  
Cross  
Hamilton  
Ma  
Cookson  
Hartung  
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm AT
Violette Final
Schnider (8)
Thomas 8th
Fournier
Manuel Final
Symonds (EE)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 12:30pm MT
Johnston Final
Desormeau (8)
Jacques Final
Northwood (8)
Park Final
Molnar (7)
Finney 13  Final
Dieckelt (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Manson 7th
Ector
Libbus 8th
Lozinsky
Palanuik Final
Chung (6)
Molberg 10  Final
Cheung (3)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies  
Yamuch  
Nedohin  
Sawiak  
Hlushak  
Pollard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑