World Curling Report

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER 10th
NOR
DEN 9th
CZE
SWE 10th
RUS
SCO 9th
EST
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M9 -- Thu, Nov 21 -- 9:00am CET
GER Final
DEN (9)
ENG Final
RUS (9)
SCO Final
SWE (9)
NOR Final
NED (10)
ITA Final
SUI (EE)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN 9th
EST 10 
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN 10th
LTU
TUR 11  Final
ESP (9)
ENG Final
ITA (6)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Ilderton, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1a -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm ET
Cottrill  
Liscumb  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Tallinn Mens International Challenger -- Round-Robin

Sep 28 - 30, 2018
Pool A
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mihhail Vlassov
Tallinn, EST
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Martins Truksans
Riga, LAT
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tadas Vyskupaitis
Vilnius, LTU
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Martin Bukovsky
Prague, CZE
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Wille Makela
Hyvinkaa, FIN
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ilya Shalamitski
Minsk, BLR
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ritvars Gulbis
Riga, LAT
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Daniel Poulsen
Hvidovre, DEN
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Olaf Bolkenbaas
Zoetermeer, NED
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Harri Lill
Tallinn, EST
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lucien Lottenbach
Luzern, SUI
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tomi Rantamaki
Hyvinkaa, FIN
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Janis Redlihs
Riga, LAT
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tomasz Bosek
Gliwice, POL
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Sep 28, 18 08:15 AM
Sheet Team Team Score    End
A Mihhail Vlassov Martins Truksans 8-5    Final (EE)
B Ilya Shalamitski Daniel Poulsen 11-3    Final (7)
C Tomasz Bosek Janis Redlihs 4-7    Final (8)
Fri, Sep 28, 18 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jaap van Dorp Martin Bukovsky 9-8    Final (EE)
B Ritvars Gulbis Olaf Bolkenbaas 8-4    Final (8)
C Harri Lill Lucien Lottenbach 8-4    Final (7)
Fri, Sep 28, 18 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Tomasz Bosek Tomi Rantamaki 7-8    Final (EE)
B Tadas Vyskupaitis Mihhail Vlassov 6-7    Final (8)
C Wille Makela Ilya Shalamitski 8-3    Final (7)
Fri, Sep 28, 18 05:15 PM
Sheet Team Team Score    End
A Janis Redlihs Harri Lill 8-2    Final (7)
B Martins Truksans Jaap van Dorp 1-10    Final (4)
C Daniel Poulsen Ritvars Gulbis 4-3    Final (6)
Fri, Sep 28, 18 08:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Wille Makela Olaf Bolkenbaas 14-2    Final (6)
B Lucien Lottenbach Tomi Rantamaki 7-6    Final (8)
C Tadas Vyskupaitis Martin Bukovsky 6-4    Final (8)
Sat, Sep 29, 18 08:15 AM
Sheet Team Team Score    End
D Mihhail Vlassov Jaap van Dorp 2-7    Final (7)
E Harri Lill Tomasz Bosek 11-9    Final (EE)
F Ilya Shalamitski Ritvars Gulbis 7-1    Final (6)
Sat, Sep 29, 18 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
D Daniel Poulsen Wille Makela 4-6    Final (7)
E Martin Bukovsky Martins Truksans 5-6    Final (8)
F Janis Redlihs Tomi Rantamaki 7-10    Final (8)
Sat, Sep 29, 18 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
D Lucien Lottenbach Tomasz Bosek 9-1    Final (6)
E Olaf Bolkenbaas Ilya Shalamitski 5-9    Final (8)
F Jaap van Dorp Tadas Vyskupaitis 10-4    Final (8)
Sat, Sep 29, 18 05:15 PM
Sheet Team Team Score    End
D Harri Lill Tomi Rantamaki     05:15 PM
E Wille Makela Ritvars Gulbis     05:15 PM
F Martin Bukovsky Mihhail Vlassov     05:15 PM
Sat, Sep 29, 18 08:45 PM
Sheet Team Team Score    End
D Martins Truksans Tadas Vyskupaitis     08:45 PM
E Janis Redlihs Lucien Lottenbach     08:45 PM
F Olaf Bolkenbaas Daniel Poulsen     08:45 PM

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER 10th
NOR
DEN 9th
CZE
SWE 10th
RUS
SCO 9th
EST
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M9 -- Thu, Nov 21 -- 9:00am CET
GER Final
DEN (9)
ENG Final
RUS (9)
SCO Final
SWE (9)
NOR Final
NED (10)
ITA Final
SUI (EE)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN 9th
EST 10 
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN 10th
LTU
TUR 11  Final
ESP (9)
ENG Final
ITA (6)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Ilderton, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1a -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm ET
Cottrill  
Liscumb  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑