Register Online
Click HERE to Register for this event!
KW Fall Classic

World Curling Report

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 2:00am ET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Nov 8 -- 10:00pm ET
JPN Final
CHN 10  (8)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Krell Final
Heggestad (7)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

KW Fall Classic -- Contact

Sep 19 - 22, 2019
Event Information


The KW Fall Classic is a yearly event held at the KW Granite Club in Waterloo, ON. This year we will be hosting the event from September 20th to 23rd. Register now to confirm your spot in the event. Top 4 finishing teams are guaranteed an entry in this year's Fall Classic.

Purse Breakdown 1st: $2000 2nd: $1400 3/4: $1100 5-8: $700
Payment Information
Payment Options: Cheque OR Email Money Transfer

Send an Interac Email Money Transfer to info@kwgranite.com for $550 and then send a separate email confirming the answer to the secret question. For more information on Interac Email money transfer: http://www.interac.ca/

Please make cheque for $550 payable to KW GRANITE CLUB, post-dated for August 15 and mail to:

KW Fall Classic
c/o Kathy Ryan
261 Carlaw Place
Waterloo, ON
N2J 3Y8


Cheques will be cashed on August 15. Money will be refunded if a team withdraws after August 15 only if a replacement team can be found. Spots will not be guaranteed without payment. Returning teams (3 of 4 members from last season) will be guaranteed entry if received on or before July 1.

Location: K-W Granite Club
99 Seagram Drive,
Waterloo, Ontario, Canada
Contact: Kathy Ryan
E: kwfallclassic@gmail.com
 
Purse: $8,400 CDN Teams: 18
Entry Fee: $550 CDN Qualifiers: 8

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 8:00am CET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 4:00am CET
JPN Final
CHN 10  (8)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Krell Final
Heggestad (7)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑