World Curling Report

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Thu, Dec 5 -- 12:30pm GMT
Chinese Taipei Final
Slovenia (8)
Austria 10  Final
Slovakia (7)
Italy Final
Hong Kong (8)
Nigeria Final
Belarus 13  (6)
Poland Final
Kazakhstan (8)
Lithuania Final
Netherlands 10  (7)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Thu, Dec 5 -- 1:00am ET
Dudt Final
Jentsch (8)
Madisson Final
Kim 10  (7)
Feltscher Final
Han (8)
Skrlik Final
Kovaleva (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Wed, Dec 4 -- 8:30pm ET
Nyman Final
Glukhov (8)
Zou Final
Ruohonen (7)
Horgan Final
Kim (EE)
Schnider Final
van Dorp (8)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Murphy  
Rowsell  
Chandler  
Hanson  
Comeau  
Jones  
Sullivan  
Park  
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Graham  
Crawford  
Yan  
Comeau  
Cousins  
Wang  
Smith  
Gim  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

KW Fall Classic -- Round-Robin

Sep 19 - 22, 2019
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Un-Chi Gim
Gyeonggido, KOR
1.000  3-0  1-0  1-0  1-0  0-0 
Lauren Horton
Waterloo, ON
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Sayaka Yoshimura
Sapporo, JPN
1.000  1-0  3-0  0-0  0-0  0-0 
Kaitlyn Jones
Toronto, ON
0.750  2-1  1-0  0-0  0-0  0-0 
Jestyn Murphy
Mississauga, ON
0.750  3-1  0-0  1-0  1-0  0-0 
Megan Balsdon
Woodstock, ON
0.750  1-0  2-1  0-0  0-0  0-0 
Sophie Jackson
Dumfries, SCO
0.750  3-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kira Brunton
Sudbury, NONT
0.500  1-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Jacqueline Harrison
Dundas, ON
0.500  0-0  2-2  1-0  1-0  0-0 
Seina Nakajima
Nagano, JPN
0.500  1-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Anna Kubeskova
Prague, CZE
0.500  1-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
Marie-Elaine Little
Ottawa, ON
0.500  0-2  2-0  1-0  1-0  0-0 
Stephanie Senneker
Kalamazoo, MI
0.250  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Chelsea Brandwood
Listowel, ON
0.250  0-2  1-1  1-0  0-0  0-0 
Kirsten Marshall
Waterloo, ON
0.250  1-1  0-2  0-1  0-0  0-0 
Mackenzie Kiemele
Kitchener-Waterloo, ON
0.250  0-1  1-2  0-1  0-0  0-1 
Heather Heggestad
Barrie, ON
0.250  0-1  1-2  0-0  0-0  0-0 
Erica Hopson
Ottawa, ON
0.250  0-1  1-2  0-1  0-0  0-1 
Isabelle Ladouceur
Waterloo, ON
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 
Susan Froud
Stroud, ON
0.000  0-2  0-2  0-2  0-0  0-2 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Sep 19, 19 06:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Seina Nakajima Anna Kubeskova 4-6    Final (8)
6 Sayaka Yoshimura Sophie Jackson 7-1    Final (5)
Thu, Sep 19, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Megan Balsdon Kaitlyn Jones 5-8    Final (8)
4 Lauren Horton Isabelle Ladouceur 8-3    Final (7)
6 Un-Chi Gim Susan Froud 5-4    Final (EE)
Fri, Sep 20, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Stephanie Senneker Marie-Elaine Little 3-9    Final (6)
4 Seina Nakajima Kira Brunton 7-2    Final (8)
5 Heather Heggestad Sophie Jackson 4-7    Final (8)
Fri, Sep 20, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
5 Susan Froud Jacqueline Harrison 4-8    Final (7)
6 Lauren Horton Anna Kubeskova 9-7    Final (8)
Fri, Sep 20, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Megan Balsdon Stephanie Senneker 8-4    Final (7)
3 Sayaka Yoshimura Chelsea Brandwood 8-6    Final (8)
6 Kira Brunton Isabelle Ladouceur 6-2    Final (7)
5 Erica Hopson Marie-Elaine Little 5-6    Final (EE)
2 Sophie Jackson Kirsten Marshall 6-3    Final (7)
Fri, Sep 20, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Un-Chi Gim Jacqueline Harrison 6-3    Final (7)
4 Mackenzie Kiemele Jestyn Murphy 5-8    Final (8)
5 Seina Nakajima Lauren Horton 2-4    Final (7)
Fri, Sep 20, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Sayaka Yoshimura Kirsten Marshall 7-2    Final (7)
6 Kaitlyn Jones Erica Hopson 3-7    Final (7)
2 Chelsea Brandwood Heather Heggestad 3-7    Final (7)
Fri, Sep 20, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Un-Chi Gim Jestyn Murphy 7-2    Final (4)
Sat, Sep 21, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Mackenzie Kiemele Susan Froud 8-4    Final (7)
2 Anna Kubeskova Kira Brunton 2-7    Final (6)
3 Kaitlyn Jones Marie-Elaine Little 8-4    Final (8)
6 Kirsten Marshall Heather Heggestad 6-4    Final (7)
Sat, Sep 21, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jacqueline Harrison Jestyn Murphy 0-7    Final (4)
2 Mackenzie Kiemele Un-Chi Gim 0-8    Final (4)
3 Stephanie Senneker Erica Hopson 7-1    Final (6)
4 Chelsea Brandwood Sophie Jackson 1-8    Final (6)
5 Anna Kubeskova Isabelle Ladouceur 4-1    Final (7)
6 Megan Balsdon Marie-Elaine Little 7-4    Final (7)
Sat, Sep 21, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Sayaka Yoshimura Heather Heggestad 7-4    Final (8)
2 Susan Froud Jestyn Murphy 6-7    Final (EE)
3 Lauren Horton Kira Brunton 7-1    Final (5)
4 Kaitlyn Jones Stephanie Senneker 9-3    Final (7)
5 Chelsea Brandwood Kirsten Marshall 6-5    Final (8)
6 Mackenzie Kiemele Jacqueline Harrison 6-7    Final (EE)
Sat, Sep 21, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Seina Nakajima Isabelle Ladouceur 7-1    Final (5)
4 Megan Balsdon Erica Hopson 6-0    Final (4)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Thu, Dec 5 -- 12:30pm GMT
Chinese Taipei Final
Slovenia (8)
Austria 10  Final
Slovakia (7)
Italy Final
Hong Kong (8)
Nigeria Final
Belarus 13  (6)
Poland Final
Kazakhstan (8)
Lithuania Final
Netherlands 10  (7)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Thu, Dec 5 -- 6:00am GMT
Dudt Final
Jentsch (8)
Madisson Final
Kim 10  (7)
Feltscher Final
Han (8)
Skrlik Final
Kovaleva (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Thu, Dec 5 -- 1:30am GMT
Nyman Final
Glukhov (8)
Zou Final
Ruohonen (7)
Horgan Final
Kim (EE)
Schnider Final
van Dorp (8)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Murphy  
Rowsell  
Chandler  
Hanson  
Comeau  
Jones  
Sullivan  
Park  
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 6 -- 9:00am AT
Graham  
Crawford  
Yan  
Comeau  
Cousins  
Wang  
Smith  
Gim  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑