World Curling Report

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO 2nd
SWE
CZE 2nd
RUS
EST 2nd
GER
DEN 2nd
LAT
SUI 2nd
NOR
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Mon, Nov 18 -- 12:30pm MT
Brown  
Sinclair  
Koana  
Richards  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Mon, Nov 18 -- 12:30pm MT
Whyte  
Pahl  
Tardi  
Ruohonen  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU 5th
ITA
POL 5th
FIN
ENG 5th
HUN
SVK 5th
ESP
TUR 6th
BLR
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
AUT 5th
POL
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Bud Light Men's Cash Spiel -- Round-Robin

Oct 11 - 14, 2019
Brent MacDougall
Halifax, NS
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Chad Stevens
Truro, NS
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kendal Thompson
Halifax, NS
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Stuart Thompson
Dartmouth, NS
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matthew Manuel
Halifax, NS
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kevin Ouellette
Halifax, NS
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tyler Smith
Charlottetown, PEI
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Graeme Weagle
, NS
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mike Callaghan
, NS
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Shea Steele
Halifax, NS
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Blair Pettipas
, NS
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ethan Young
, NS
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 11, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Brent MacDougall Mike Callaghan 8-4    Final (7)
4 Ethan Young Kevin Ouellette 4-6    Final (7)
Fri, Oct 11, 19 08:45 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Chad Stevens Matthew Manuel 8-6    Final (8)
2 Kendal Thompson Matthew Smith 11-4    Final (7)
3 Blair Pettipas Shea Steele 4-7    Final (7)
6 Graeme Weagle Stuart Thompson 1-7    Final (6)
Sat, Oct 12, 19 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Graeme Weagle Kevin Ouellette 8-7    Final (EE)
4 Brent MacDougall Stuart Thompson 7-4    Final (7)
5 Ethan Young Mike Callaghan 4-9    Final (7)
Sat, Oct 12, 19 12:45 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Chad Stevens Shea Steele 8-3    Final (6)
4 Kendal Thompson Matthew Manuel 7-3    Final (7)
6 Blair Pettipas Tyler Smith 2-11    Final (5)
Sat, Oct 12, 19 04:45 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Brent MacDougall Kevin Ouellette 5-6    Final (EE)
2 Ethan Young Graeme Weagle 3-6    Final (7)
3 Mike Callaghan Stuart Thompson 2-7    Final (7)
Sat, Oct 12, 19 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Blair Pettipas Matthew Manuel 3-6    Final (7)
5 Shea Steele Tyler Smith 2-6    Final (7)
6 Chad Stevens Kendal Thompson 6-1    Final (7)
Sun, Oct 13, 19 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
4 Ethan Young Stuart Thompson 3-6    Final (7)
5 Brent MacDougall Graeme Weagle 7-4    Final (8)
6 Kevin Ouellette Mike Callaghan 5-3    Final (7)
Sun, Oct 13, 19 12:45 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Chad Stevens Tyler Smith 3-9    Final (5)
5 Blair Pettipas Kendal Thompson 3-9    Final (6)
6 Matthew Manuel Shea Steele 7-2    Final (6)
Sun, Oct 13, 19 04:45 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Stuart Thompson Kevin Ouellette 5-4    Final (8)
3 Ethan Young Brent MacDougall 4-6    Final (7)
4 Graeme Weagle Mike Callaghan 9-7    Final (EE)
Sun, Oct 13, 19 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Kendal Thompson Shea Steele 5-2    Final (7)
2 Chad Stevens Blair Pettipas 8-6    Final (7)
3 Tyler Smith Matthew Manuel 5-6    Final (EE)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO 2nd
SWE
CZE 2nd
RUS
EST 2nd
GER
DEN 2nd
LAT
SUI 2nd
NOR
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Mon, Nov 18 -- 12:30pm MT
Brown  
Sinclair  
Koana  
Richards  
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Mon, Nov 18 -- 12:30pm MT
Whyte  
Pahl  
Tardi  
Ruohonen  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU 5th
ITA
POL 5th
FIN
ENG 5th
HUN
SVK 5th
ESP
TUR 6th
BLR
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
AUT 5th
POL
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑