World Curling Report

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W8 -- Wed, Nov 20 -- 7:00pm CET
RUS 10  Final
SCO (9)
SUI 9th
CZE
GER 11  Final
LAT (7)
EST Final
DEN (9)
NOR Final
SWE (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M8 -- Wed, Nov 20 -- 2:00pm CET
NED Final
ITA (EE)
GER Final
SWE 10  (10)
ENG Final
DEN (9)
SUI Final
SCO (9)
RUS Final
NOR (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Wed, Nov 20 -- 4:00pm CET
ESP Final
BLR (9)
ITA Final
TUR (EE)
LTU Final
POL (10)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Wed, Nov 20 -- 4:00pm CET
TUR Final
BLR (9)
LTU Final
AUT (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Anita Cochrane Memorial Junior Women -- Round-Robin

Sep 20 - 22, 2019
Sarah Daniels
, BC
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Emily Bowles
, BC
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Maeve Calhoun
, BC
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lorelei Guidos
, BC
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Holly Hafeli
, BC
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Gracelyn Richards
, BC
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kaelen Coles-Lyster
, BC
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hannah Durrant
, BC
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Elizabeth Bowles
, BC
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sophie Brissette
, BC
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rebecca Douglas
, BC
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Heather Drexel
, BC
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Amy Wheatcroft
, BC
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Gabby Brissette
, BC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Sep 20, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Sarah Daniels Elizabeth Bowles 1-0    Final (8)
2 Heather Drexel Emily Bowles 1-0    Final (8)
3 Rebecca Douglas Holly Hafeli 0-1    Final (8)
4 Maeve Calhoun Amy Wheatcroft 1-0    Final (8)
Fri, Sep 20, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Lorelei Guidos Sophie Brissette 1-0    Final (8)
5 Gracelyn Richards Gabby Brissette 1-0    Final (8)
6 Hannah Durrant Kaelen Coles-Lyster 0-1    Final (8)
Fri, Sep 20, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Sarah Daniels Holly Hafeli 8-4    Final (7)
3 Amy Wheatcroft Heather Drexel 9-2    Final (5)
5 Rebecca Douglas Emily Bowles 6-7    Final (8)
6 Elizabeth Bowles Maeve Calhoun 4-9    Final (7)
Fri, Sep 20, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Gracelyn Richards Hannah Durrant 0-5    Final (5)
5 Sophie Brissette Kaelen Coles-Lyster 3-6    Final (7)
6 Lorelei Guidos Gabby Brissette 6-1    Final (4)
Sat, Sep 21, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Elizabeth Bowles Amy Wheatcroft 8-3    Final (5)
4 Rebecca Douglas Maeve Calhoun 2-8    Final (7)
5 Sarah Daniels Heather Drexel 8-1    Final (7)
Sat, Sep 21, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Holly Hafeli Kaelen Coles-Lyster 6-4    Final (7)
2 Lorelei Guidos Gracelyn Richards 3-5    Final (8)
3 Gabby Brissette Hannah Durrant 5-6    Final (7)
5 Emily Bowles Amy Wheatcroft 6-2    Final (6)
Sat, Sep 21, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Elizabeth Bowles Sophie Brissette 7-8    Final (EE)
3 Heather Drexel Rebecca Douglas 6-7    Final (EE)
Sat, Sep 21, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Sarah Daniels Hannah Durrant 4-2    Final (6)
2 Holly Hafeli Sophie Brissette 10-6    Final (7)
3 Lorelei Guidos Kaelen Coles-Lyster 6-5    Final (EE)
4 Gracelyn Richards Maeve Calhoun 5-4    Final (EE)
6 Emily Bowles Gabby Brissette 6-2    Final (6)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W8 -- Wed, Nov 20 -- 7:00pm CET
RUS 10  Final
SCO (9)
SUI 9th
CZE
GER 11  Final
LAT (7)
EST Final
DEN (9)
NOR Final
SWE (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M8 -- Wed, Nov 20 -- 2:00pm CET
NED Final
ITA (EE)
GER Final
SWE 10  (10)
ENG Final
DEN (9)
SUI Final
SCO (9)
RUS Final
NOR (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Wed, Nov 20 -- 4:00pm CET
ESP Final
BLR (9)
ITA Final
TUR (EE)
LTU Final
POL (10)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 15 -- Wed, Nov 20 -- 4:00pm CET
TUR Final
BLR (9)
LTU Final
AUT (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑