Russian Curling Cup -- Round-Robin

Oct 8 - 12, 2020
Pool A
Alexey Timofeev
St. Petersburg, RUS
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alexander Eremin
Dmitrov, RUS
0.857  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Artem Shmakov
Novosibirsk, RUS
0.714  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Andrey Iliin
Moscow, RUS
0.571  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
German Doronin
Moscow, RUS
0.429  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Oleg Krasikov
St. Petersburg, RUS
0.286  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mikhail Samorukov
Chelyabinsk, RUS
0.143  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Gleb Lyasnikov
St. Petersburg, RUS
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Sergei Glukhov
Sochi, RUS
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mikhail Vlasenko
Irkutsk, RUS
0.857  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kirill Surovov
Dmitrov, RUS
0.571  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Vasiliy Groshev
Krasnoyarsk, RUS
0.429  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Aleksandr Kirikov
Moscow, RUS
0.429  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alexander Orlov
St. Petersburg, RUS
0.429  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Georgy Epremyan
Moscow, RUS
0.143  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Vadim Raev
Moscow, RUS
0.143  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 8, 20 12:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A German Doronin Oleg Krasikov 8-1    Final (7)
B Artem Shmakov Gleb Lyasnikov 6-3    Final (7)
C Alexey Timofeev Mikhail Samorukov 7-4    Final (7)
D Alexander Eremin Andrey Iliin 7-3    Final (7)
Thu, Oct 8, 20 04:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Vasiliy Groshev Sergei Glukhov 4-9    Final (8)
B Mikhail Vlasenko Aleksandr Kirikov 4-2    Final (8)
C Alexander Orlov Kirill Surovov 4-2    Final (8)
D Georgy Epremyan Vadim Raev 11-2    Final (6)
Thu, Oct 8, 20 07:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Mikhail Samorukov Andrey Iliin 5-6    Final (8)
B Alexey Timofeev Alexander Eremin 6-3    Final (7)
C Oleg Krasikov Gleb Lyasnikov 10-3    Final (6)
D German Doronin Artem Shmakov 4-7    Final (7)
Thu, Oct 8, 20 11:20 AM
Sheet Team Team Score    End
A Kirill Surovov Vadim Raev 7-5    Final (EE)
B Alexander Orlov Georgy Epremyan 5-4    Final (8)
C Sergei Glukhov Aleksandr Kirikov 9-3    Final (7)
D Vasiliy Groshev Mikhail Vlasenko 1-12    Final (6)
Fri, Oct 9, 20 12:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Alexey Timofeev Gleb Lyasnikov 6-4    Final (7)
B German Doronin Andrey Iliin 3-5    Final (8)
C Alexander Eremin Artem Shmakov 6-4    Final (7)
D Oleg Krasikov Mikhail Samorukov 9-3    Final (7)
Fri, Oct 9, 20 04:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Alexander Orlov Aleksandr Kirikov 2-8    Final (6)
B Vasiliy Groshev Vadim Raev 11-8    Final (EE)
C Georgy Epremyan Mikhail Vlasenko 4-6    Final (EE)
D Sergei Glukhov Kirill Surovov 7-6    Final (8)
Fri, Oct 9, 20 07:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Artem Shmakov Mikhail Samorukov 6-3    Final (7)
B Alexander Eremin Oleg Krasikov 11-4    Final (7)
C German Doronin Alexey Timofeev 4-6    Final (8)
D Andrey Iliin Gleb Lyasnikov 8-0    Final (6)
Fri, Oct 9, 20 11:20 AM
Sheet Team Team Score    End
A Mikhail Vlasenko Kirill Surovov 4-2    Final (8)
B Georgy Epremyan Sergei Glukhov 2-8    Final (6)
C Vasiliy Groshev Alexander Orlov 5-8    Final (7)
D Vadim Raev Aleksandr Kirikov 3-6    Final (7)
Sat, Oct 10, 20 12:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Alexander Eremin German Doronin 9-3    Final (6)
B Gleb Lyasnikov Mikhail Samorukov 4-7    Final (8)
C Artem Shmakov Andrey Iliin 7-5    Final (7)
D Alexey Timofeev Oleg Krasikov 5-4    Final (8)
Sat, Oct 10, 20 04:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Georgy Epremyan Vasiliy Groshev 5-6    Final (EE)
B Aleksandr Kirikov Kirill Surovov 1-8    Final (6)
C Mikhail Vlasenko Vadim Raev 7-3    Final (7)
D Alexander Orlov Sergei Glukhov 4-5    Final (8)
Sat, Oct 10, 20 07:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Oleg Krasikov Artem Shmakov 4-7    Final (7)
B Andrey Iliin Alexey Timofeev 3-6    Final (7)
C Gleb Lyasnikov German Doronin 3-7    Final (7)
D Mikhail Samorukov Alexander Eremin 6-8    Final (7)
Sat, Oct 10, 20 11:20 AM
Sheet Team Team Score    End
A Sergei Glukhov Mikhail Vlasenko 8-6    Final (EE)
B Vadim Raev Alexander Orlov 5-4    Final (8)
C Aleksandr Kirikov Vasiliy Groshev 6-7    Final (EE)
D Kirill Surovov Georgy Epremyan 9-3    Final (7)
Sun, Oct 11, 20 12:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Gleb Lyasnikov Alexander Eremin 0-6    Final (6)
B Mikhail Samorukov German Doronin 2-6    Final (8)
C Andrey Iliin Oleg Krasikov 7-4    Final (7)
D Artem Shmakov Alexey Timofeev 3-5    Final (7)
Sun, Oct 11, 20 04:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Aleksandr Kirikov Georgy Epremyan 10-3    Final (7)
B Kirill Surovov Vasiliy Groshev 9-4    Final (7)
C Vadim Raev Sergei Glukhov 2-5    Final (8)
D Mikhail Vlasenko Alexander Orlov 5-2    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Recent News

Recent
Crawford to represent New Brunswick at Scotties

Crawford to represent New Brunswick at Scotties

Team Andrea Crawford (Photo: Curling NB) have been selected to represent New Brunswick at the 2022 Scotties Tournament of Hearts in Thunder Bay.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑