World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Stubbs 5th
Carey
Sturmay 6th
Wilson
Wark 5th
Kalk
Sherrer 4th
Wang
Skrlik 4th
Berlando
Brown 6th
Guo
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 1:30pm AT
Jones 3rd
Stevens
Thomas 2nd
Thompson
Fournier 2nd
Violette
Howard 2nd
Ouellette
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 11:00am ET
Birr 6th
Kean
Steep 6th
Wright
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Heidt 4th
Wenzek
Vavrek 6th
Park
Tardi 5th
Hamilton
Meachem 5th
Howard
Appelman 6th
Kanda
Geall 5th
Ma
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 11:00am ET
Belcourt 6th
Gravelle
Armstrong 10  Final
Rettinger (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance  
Lacey  
Lis  
Kroker  
Wipf  
Burton  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic -- A Event

Oct 7 - 10, 2011
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Mountain Time (MT)
Val Sweeting
1
Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [1]
Krista McCarville
Krista McCarville
Erika Brown
3
Fri 5:15pm
Loser to 46
SCORES
  [17]
Stefanie Lawton
1
Fri 9:30am
Loser to 31
SCORES
  [2]
Stefanie Lawton
Stefanie Lawton
Renee Sonnenberg
5
Sat 9:00am
Loser to 51
SCORES
  [25]
Shannon Kleibrink
1
Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Kelly Scott
Kelly Scott
Shannon Kleibrink
Allison Pottinger
3
Fri 5:15pm
Loser to 45
SCORES
  [18]
1
Fri 9:30am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Shannon Kleibrink
Shannon Kleibrink
Lisa Eyamie
7
Sat 4:30pm
Loser to 54
SCORES
  [29]
1
Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Cathy Overton-Clapham
Qualifier
Cathy Overton-Clapham
Ji-Sun Kim
3
Fri 5:15pm
Loser to 44
SCORES
  [19]
Cathy Overton-Clapham
1
Fri 9:30am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Ji-Sun Kim
Rachel Homan
Cathy Overton-Clapham
Jill Thurston
5
Sat 9:00am
Loser to 48
SCORES
  [26]
1
Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [7]
Eve Muirhead
Eve Muirhead
Eve Muirhead
Kerry Galusha
3
Fri 5:15pm
Loser to 43
SCORES
  [20]
1
Fri 9:30am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Kerry Galusha
Amber Holland
Crystal Webster
2
Fri 1:15pm
Loser to 35
SCORES
  [9]
Crystal Webster
Desiree Owen
Patti Lank
4
Fri 9:00pm
Loser to 42
SCORES
  [21]
Crystal Webster
2
Fri 1:15pm
Loser to 35
SCORES
  [10]
Chelsea Carey
Chelsea Carey
Casey Scheidegger
6
Sat 12:45pm
Loser to 47
SCORES
  [27]
Delia DeJong
2
Fri 1:15pm
Loser to 36
SCORES
  [11]
Cheryl Bernard
Cheryl Bernard
Delia DeJong
Delia DeJong
4
Fri 9:00pm
Loser to 41
SCORES
  [22]
2
Fri 1:15pm
Loser to 36
SCORES
  [12]
Delia DeJong
Heather Nedohin
Nadine Scotland
8
Sat 8:15pm
Loser to 56
SCORES
  [30]
2
Fri 1:15pm
Loser to 37
SCORES
  [13]
Sherry Middaugh
Qualifier
Sherry Middaugh
Dana Ferguson
4
Fri 9:00pm
Loser to 40
SCORES
  [23]
Sherry Middaugh
2
Fri 1:15pm
Loser to 37
SCORES
  [14]
Dana Ferguson
Jessie Hunkin
Sherry Middaugh
Liudmila Privivkova
6
Sat 12:45pm
Loser to 50
SCORES
  [28]
2
Fri 1:15pm
Loser to 38
SCORES
  [15]
Tracy Fleury
Tracy Fleury
Tracy Fleury
Tanilla Doyle
4
Fri 9:00pm
Loser to 39
SCORES
  [24]
2
Fri 1:15pm
Loser to 38
SCORES
  [16]
Team Jennifer Jones
Team Jennifer Jones

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Stubbs 5th
Carey
Sturmay 6th
Wilson
Wark 5th
Kalk
Sherrer 4th
Wang
Skrlik 4th
Berlando
Brown 6th
Guo
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 1:30pm AT
Jones 3rd
Stevens
Thomas 2nd
Thompson
Fournier 2nd
Violette
Howard 2nd
Ouellette
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 11:00am ET
Birr 6th
Kean
Steep 6th
Wright
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 9:30am MT
Heidt 4th
Wenzek
Vavrek 6th
Park
Tardi 5th
Hamilton
Meachem 5th
Howard
Appelman 6th
Kanda
Geall 5th
Ma
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 11:00am ET
Belcourt 6th
Gravelle
Armstrong 10  Final
Rettinger (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance  
Lacey  
Lis  
Kroker  
Wipf  
Burton  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑