World Curling Report

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm PT
Muyres 4th
Joanisse
Wenzek 4th
Dunstone
Bottcher 4th
Tardi
Mouat 4th
Montgomery
Koe 4th
Whyte
Gunnlaugson 3rd
Jackson
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens Final
Brunton (7)
Birt Final
Wilson (6)
McEvoy 8th
Arsenault
Robichaud Final
Day (5)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay 3rd
Just
Galusha 4th
Zingel
Clark-Rouire 2nd
Barber
Walker 3rd
Yan
Schneider 3rd
Bear
Holland 3rd
Quinn
Han 2nd
Stiksma
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan 5th
Roberge
Ferland 6th
Bedard
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 7th
Libbus
van Amsterdam 7th
King
Bubola 6th
Kanda
Meek Final
Cao (4)
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 7th
Murray
Grabowski Final
Tuma (5)
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am PT
Ginter Final
Griffith (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL 7th
FIN 10 
HUN 8th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Latvia International Challenger -- Round-Robin

Oct 24 - 27, 2019
Pool A
Maia Ramsfjell
Lillehammer, NOR
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ieva Rudzite
Riga, LAT
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Galina Poddubnaya
Kalingrad, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Asta Vaicekonyte
, LTU
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Berivan Polat
Eruzurum, TUR
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Iveta Stasa-Sarsune
Riga, LAT
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Anastasia Babarykina
Saint Petersburg, RUS
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lisa Farnell
Kent, ENG
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Virginija Paulauskaite
Vilnius, LTU
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Amy MacDonald
Stirling, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Eliza Stabulniece
Riga, LAT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Natalia Sverzhinskaya
Minsk, BLR
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Marie Turmann
Tallinn, EST
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 24, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Galina Poddubnaya Maia Ramsfjell 5-11    Final (7)
C Asta Vaicekonyte Ieva Rudzite 2-13    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Eliza Stabulniece Virginija Paulauskaite 7-2    Final (7)
C Anastasia Babarykina Amy MacDonald 8-9    Final (8)
D Marie Turmann Lisa Farnell 7-8    Final (EE)
E Iveta Stasa-Sarsune Natalia Sverzhinskaya 10-2    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
E Galina Poddubnaya Berivan Polat 9-6    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Eliza Stabulniece Marie Turmann 5-4    Final (8)
C Maia Ramsfjell Asta Vaicekonyte 8-2    Final (6)
D Amy MacDonald Natalia Sverzhinskaya 11-0    Final (5)
Fri, Oct 25, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
A Iveta Stasa-Sarsune Anastasia Babarykina 7-1    Final (7)
B Ieva Rudzite Berivan Polat 8-6    Final (8)
C Lisa Farnell Virginija Paulauskaite 6-2    Final (7)
Fri, Oct 25, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Asta Vaicekonyte Galina Poddubnaya 4-14    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Natalia Sverzhinskaya Eliza Stabulniece 8-7    Final (8)
B Marie Turmann Amy MacDonald 2-5    Final (7)
D Virginija Paulauskaite Iveta Stasa-Sarsune 7-6    Final (EE)
E Anastasia Babarykina Lisa Farnell 7-5    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 11:15 AM
Sheet Team Team Score    End
A Berivan Polat Asta Vaicekonyte 1-8    Final (7)
D Maia Ramsfjell Ieva Rudzite 6-5    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
C Amy MacDonald Eliza Stabulniece 8-2    Final (6)
D Natalia Sverzhinskaya Marie Turmann 6-8    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 05:45 PM
Sheet Team Team Score    End
B Virginija Paulauskaite Anastasia Babarykina 2-8    Final (6)
C Lisa Farnell Iveta Stasa-Sarsune 1-9    Final (4)
D Berivan Polat Maia Ramsfjell 1-10    Final (5)
E Ieva Rudzite Galina Poddubnaya 7-5    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm PT
Muyres 4th
Joanisse
Wenzek 4th
Dunstone
Bottcher 4th
Tardi
Mouat 4th
Montgomery
Koe 4th
Whyte
Gunnlaugson 3rd
Jackson
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens Final
Brunton (7)
Birt Final
Wilson (6)
McEvoy 8th
Arsenault
Robichaud Final
Day (5)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay 3rd
Just
Galusha 4th
Zingel
Clark-Rouire 2nd
Barber
Walker 3rd
Yan
Schneider 3rd
Bear
Holland 3rd
Quinn
Han 2nd
Stiksma
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan 5th
Roberge
Ferland 6th
Bedard
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 7th
Libbus
van Amsterdam 7th
King
Bubola 6th
Kanda
Meek Final
Cao (4)
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 7th
Murray
Grabowski Final
Tuma (5)
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am PT
Ginter Final
Griffith (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL 7th
FIN 10 
HUN 8th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑