World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE 2nd
SCO
SUI 2nd
DEN
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN Final
LTU (EE)
TUR 11  Final
ESP (9)
ENG Final
ITA (6)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN Final
EST 12  (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Nov 21 -- 11:00am ET
Chandler Final
SFL-Morissette (7)
Balsdon 8th
Ferland
Nyman 7th
Munroe
Fournier 8th
Bedard
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Ilderton, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1a -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm ET
Cottrill  
Liscumb  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stroud Sleeman Cash Spiel -- Round-Robin

Oct 17 - 20, 2019
Pool A
Jason Camm
ottawa, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cory Heggestad
Stroud, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brandon Tippin
Stroud, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
John Willsey
Waterloo, ON
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Yves Wagenseil
Bern, SUI
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Sandy MacEwan
Sudbury, NONT
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pat Ferris
Grimsby, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sam Mooibroek
Cambridge, ON
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Travis Belchior
Welland, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cameron Goodkey
Ottawa, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Mark Kean
London, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jacob Horgan
Sudbury, NONT
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Richard Krell
Kitchener-Waterloo, ON
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Andrew Symonds
St. John's, NL
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Daniel Vanveghel
Hamilton, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Scott Dunnam
Philadelphia, PA
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sam Steep
St. Catherines, ON
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Nik Geller
Columbus, OH
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matthew Hall
Kitchener, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jim Wilson
Oakville, ON
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 17, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Pat Ferris Travis Belchior 10-2    Final (6)
2 Jim Wilson Nik Geller 9-1    Final (5)
3 Cory Heggestad Yves Wagenseil 8-5    Final (8)
4 Andrew Symonds Daniel Vanveghel 7-3    Final (7)
Fri, Oct 18, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
3 John Willsey Brandon Tippin 4-6    Final (8)
Fri, Oct 18, 19 11:30 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Matthew Hall Sam Steep 5-6    Final (EE)
4 Mark Kean Richard Krell 7-3    Final (7)
5 Cameron Goodkey Sam Mooibroek 2-8    Final (7)
Fri, Oct 18, 19 03:15 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Sandy MacEwan Cameron Goodkey 8-3    Final (5)
2 John Willsey Jason Camm 8-9    Final (EE)
3 Mark Kean Jacob Horgan 8-3    Final (7)
Fri, Oct 18, 19 06:15 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jim Wilson Sam Steep 3-6    Final (8)
4 Pat Ferris Sam Mooibroek 7-6    Final (EE)
5 Yves Wagenseil Brandon Tippin 2-7    Final (5)
Fri, Oct 18, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Scott Dunnam Nik Geller 10-3    Final (5)
2 Jacob Horgan Andrew Symonds 7-5    Final (8)
3 Richard Krell Daniel Vanveghel 7-3    Final (7)
4 Cory Heggestad Jason Camm 5-7    Final (8)
5 Sandy MacEwan Travis Belchior 9-2    Final (4)
Sat, Oct 19, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Pat Ferris Cameron Goodkey 8-7    Final (8)
4 John Willsey Yves Wagenseil 5-3    Final (8)
Sat, Oct 19, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Mark Kean Andrew Symonds 4-3    Final (8)
2 Cory Heggestad Brandon Tippin 6-0    Final (4)
3 Sam Mooibroek Travis Belchior 4-8    Final (8)
4 Matthew Hall Nik Geller 6-7    Final (8)
5 Scott Dunnam Jim Wilson 6-2    Final (7)
Sat, Oct 19, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Pat Ferris Sandy MacEwan 2-8    Final (7)
3 Jason Camm Yves Wagenseil 6-4    Final (8)
4 Jacob Horgan Daniel Vanveghel 6-3    Final (7)
Sat, Oct 19, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Sam Steep Nik Geller 10-3    Final (7)
2 Scott Dunnam Matthew Hall 5-2    Final (7)
4 John Willsey Cory Heggestad 5-2    Final (6)
5 Richard Krell Andrew Symonds 9-6    Final (EE)
Sat, Oct 19, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jason Camm Brandon Tippin 8-3    Final (5)
4 Cameron Goodkey Travis Belchior 6-5    Final (8)
5 Mark Kean Daniel Vanveghel 5-8    Final (8)
Sat, Oct 19, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jacob Horgan Richard Krell 2-5    Extra
3 Matthew Hall Jim Wilson 7-2    Final (5)
4 Scott Dunnam Sam Steep 4-1    Final (4)
5 Sandy MacEwan Sam Mooibroek 8-3    Extra

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE 2nd
SCO
SUI 2nd
DEN
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN Final
LTU (EE)
TUR 11  Final
ESP (9)
ENG Final
ITA (6)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 18 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
FIN Final
EST 12  (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Nov 21 -- 11:00am ET
Chandler Final
SFL-Morissette (7)
Balsdon 8th
Ferland
Nyman 7th
Munroe
Fournier 8th
Bedard
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Ilderton, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1a -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm ET
Cottrill  
Liscumb  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑