World Curling Report

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am AT
Mouat 6th
Stevens
Howard 6th
MacDougall
Murphy 5th
Fournier
Nyman 6th
Bryce
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am ET
Ferris 2nd
Foster
Allen 2nd
Krell
Kean 2nd
Deruelle
Willsey 2nd
Birr
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque Final
Wilson (5)
Vaughan Final
Wark (7)
Daniels Final
Wang (8)
Silvernagle Final
Barber (6)
Richards Final
Marks (8)
Fujisawa Final
Sturmay (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem Final
Vavrek (8)
Scoffin Final
Tardi (EE)
Kang Final
Howard (6)
Pahl Final
Richard (8)
Ruohonen Final
Harty (6)
Heidt Final
Park (6)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Sat, Nov 16 -- 7:30pm ET
Hutchinson Final
Wedge (8)
Baute Final
Dadswell (4)
Rettinger Final
Ferguson (8)
Armstrong Final
Gravelle (1)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina Final
Burton (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Galusha2-3 at 2011 Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic

Oct 7 - 10, 2011

Yellowknife, Northwest Territories
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 5.75  
PA/G: 8.50  
Hammer Efficiency: 0.30  
Steal Defense: 0.39  
Force Efficiency: 0.55  
Steal Efficiency: 0.24  

 
Kerry Galusha (Yellowknife, NT) finished 2-3 in the 32 team Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic qualifying round, held October 7 - 10, 2011 at the Calgary Curling Club in , Canada. In their opening game, Galusha defeated Amber Holland (Kronau, SK) 7-6, then went on to lose 9-1 against Eve Muirhead (Perth, SCO). Galusha responded with a 6-5 win over Desiree Owen (Grande Prairie, AB). Galusha went on to lose 6-5 against Tracy Horgan (Sudbury, ON). Galusha lost 8-4 to Valerie Sweeting (Edmonton, AB) in their final qualifying round match.
 
. For week 8 of the event schedule, Galusha did not improve upon their best events, dropping from 89th to 91st place overall on the World Ranking Standings with 8.125 total points. Galusha ranks 291st overall on the Year-to-Date rankings with 0.000 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am AT
Mouat 6th
Stevens
Howard 6th
MacDougall
Murphy 5th
Fournier
Nyman 6th
Bryce
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am ET
Ferris 2nd
Foster
Allen 2nd
Krell
Kean 2nd
Deruelle
Willsey 2nd
Birr
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque Final
Wilson (5)
Vaughan Final
Wark (7)
Daniels Final
Wang (8)
Silvernagle Final
Barber (6)
Richards Final
Marks (8)
Fujisawa Final
Sturmay (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem Final
Vavrek (8)
Scoffin Final
Tardi (EE)
Kang Final
Howard (6)
Pahl Final
Richard (8)
Ruohonen Final
Harty (6)
Heidt Final
Park (6)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Sat, Nov 16 -- 7:30pm ET
Hutchinson Final
Wedge (8)
Baute Final
Dadswell (4)
Rettinger Final
Ferguson (8)
Armstrong Final
Gravelle (1)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina Final
Burton (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑