[[12:0.6323]] Auld1-3 at 2015 StuSells Toronto Tankard

World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Carey Final
Brown (8)
Sinclair Final
Kim (6)
Koana Final
Fujisawa (5)
Rocque 8th
Richards
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Appelman Final
Whyte (EE)
Pahl 9th
Richard
Sluchinski Final
Tardi (6)
Maerki 8th
Ruohonen
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER Final
CZE (10)
SCO Final
SUI (10)
LAT Final
SWE (6)
NOR Final
EST (10)
RUS Final
DEN (6)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Nov 18 -- 2:00pm CET
BLR 10  Final
ISR (9)
WAL Final
HUN (9)
FIN 9th
BUL
SVK 10  Final
EST (8)
LAT 9th
FRA
ESP 6th
CZE
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Auld1-3 at 2015 StuSells Toronto Tankard

Oct 9 - 12, 2015

Ontario
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
PF/G: 3.33  
PA/G: 8.33  
Hammer Efficiency: 0.05  
Steal Defense: 0.60  
Force Efficiency: 0.71  
Steal Efficiency: 0.10  

 
Cathy Auld (Ontario) finished 1-3 in the 16 team StuSells Toronto Tankard qualifying round, held October 9 - 12, 2015 at the High Park Club in Toronto, Canada. In their opening game, Auld lost 6-1 to Mary-Anne Arsenault (Halifax, NS), droppimg another game, 8-1 to Chelsea Brandwood (Hamilton, ON) where Auld responded with a 6-5 win over Chrissy Cadorin (Guelph, ON). Auld went on to lose 6-2 against Jacqueline Harrison (Mississauga, ON) in their final qualifying round match.
 
Auld earned 0.632 world rankings points for their preliminary round wins, dropping 4 spots on the World Ranking Standings into 50th place overall with 47.441 total points. Auld ranks 40th overall on the Year-to-Date rankings with 23.868 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Carey Final
Brown (8)
Sinclair Final
Kim (6)
Koana Final
Fujisawa (5)
Rocque 8th
Richards
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Appelman Final
Whyte (EE)
Pahl 9th
Richard
Sluchinski Final
Tardi (6)
Maerki 8th
Ruohonen
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER Final
CZE (10)
SCO Final
SUI (10)
LAT Final
SWE (6)
NOR Final
EST (10)
RUS Final
DEN (6)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Nov 18 -- 2:00pm CET
BLR 10  Final
ISR (9)
WAL Final
HUN (9)
FIN 9th
BUL
SVK 10  Final
EST (8)
LAT 9th
FRA
ESP 6th
CZE
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑