World Curling Report

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Sturmay Final
Wenzek (6)
Vavrek Final
Tardi (7)
Maerki Final
Howard (7)
Appelman Final
Geall (4)
Hamilton Final
Park (8)
Kanda Final
Ma (EE)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Rocque Final
Carey (7)
Wilson Final
Wark (7)
Fujisawa Final
Wang (8)
Berlando Final
Brown (7)
Kalk Final
Sturmay (6)
Skrlik 8th
Guo
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Corbett Final
Deruelle (7)
Krell Final
Willsey (6)
Ainsley Final
Tippin (6)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Nov 15 -- 8:30pm AT
Ouellette 6th
Steele
Violette 6th
Skanes
Thompson 7th
Symonds
Jones 6th
Smith
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 6:15pm ET
Manson Final
Palanuik (7)
Ector 9th
Chung
Libbus Final
Molberg (8)
Lozinsky Final
Cheung (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 4:15pm MT
Yamuch Final
Hlushak (7)
Sawiak Final
Pollard (6)
Davies Final
Nedohin (6)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Kurina 10  Final
Kelba (7)
Snider Final
Kiist (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Baute Final
Wedge (6)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Jones Reaches 2018 Princess Auto Elite 10 Semifinals

Sep 26 - 30, 2018

Winnipeg, Manitoba
Games: 5  
Record: 4W - 1L  
PF/G: 0.00  
PA/G: 0.00  
Hammer Efficiency: 0.73  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.00  
Steal Efficiency: 0.58  
Jennifer Jones (Winnipeg, MB) run at the 2018 Princess Auto Elite 10 came to an end in the semifinals with a 3-2 loss to Silvana Tirinzoni (Aarau, SUI).
 
Jones finished 4-0 in the 10 team Princess Auto Elite 10 qualifying round, held September 26 - 30, 2018 in , . In their opening game, Jones defeated Chelsea Carey (Edmonton, AB) 4-0, then won 5-2 against Tirinzoni and 4-1 against Laura Walker (Edmonton, AB). Jones won 4-3 against Tracy Fleury (Winnipeg, MB) in their final qualifying round match.
 
Jones ranks 10th overall on the Year-to-Date rankings with 57.503 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Sturmay Final
Wenzek (6)
Vavrek Final
Tardi (7)
Maerki Final
Howard (7)
Appelman Final
Geall (4)
Hamilton Final
Park (8)
Kanda Final
Ma (EE)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Rocque Final
Carey (7)
Wilson Final
Wark (7)
Fujisawa Final
Wang (8)
Berlando Final
Brown (7)
Kalk Final
Sturmay (6)
Skrlik 8th
Guo
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Corbett Final
Deruelle (7)
Krell Final
Willsey (6)
Ainsley Final
Tippin (6)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Nov 15 -- 8:30pm AT
Ouellette 6th
Steele
Violette 6th
Skanes
Thompson 7th
Symonds
Jones 6th
Smith
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 6:15pm ET
Manson Final
Palanuik (7)
Ector 9th
Chung
Libbus Final
Molberg (8)
Lozinsky Final
Cheung (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 4:15pm MT
Yamuch Final
Hlushak (7)
Sawiak Final
Pollard (6)
Davies Final
Nedohin (6)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Kurina 10  Final
Kelba (7)
Snider Final
Kiist (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Baute Final
Wedge (6)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑