[[3:26.3500]] Thomas Reaches 2018 GSOC Tour Challenge Tier 2 Semifinals

World Curling Report

Curling Scores

M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Sat, Dec 7 -- 5:30am ET
Schnider Final
Nyman (8)
Ruohonen Final
Kim (7)
Zou Final
van Dorp (7)
Horgan Final
Glukhov (8)
: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Sat, Dec 7 -- 6:00am GMT
Madisson Final
Han (6)
Skrlik Final
Jentsch (EE)
Dudt Final
Feltscher (EE)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 8:00pm AT
McInnes Cooper Final
Cyr (7)
Roach Final
Thompson (8)
Thompson Final
Fenelon (7)
Grattan Final
Sinnett (7)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 8:00pm AT
Graham Final
Hilliard (8)
Wang Final
Robichaud (8)
Crawford Final
Comeau (7)
Comeau 12  Final
Mallais (6)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 7 -- 4:30pm CT
Dilello Final
Bohn (7)
Wiebe Final
Lyburn (4)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 7 -- 5:30pm ET
Peterson Final
Clark-Rouire (5)
Ackland Final
Robertson (6)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Dec 7 -- 5:45pm CT
Tokarz Final
Jacobson (7)
Hartung Final
Fedak (8)
Gamble Final
Franko (4)
Woloschuk Final
Comfort (8)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 7 -- 7:00pm CET
Heldin/Heldin Final
Fransson/Koehn (8)
Regza/Regza Final
Ahlstrom/Norin (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Thomas Reaches 2018 GSOC Tour Challenge Tier 2 Semifinals

Nov 6 - 11, 2018

Toronto, Ontario
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
PF/G: 7.60  
PA/G: 6.40  
Hammer Efficiency: 0.54  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.53  
Steal Efficiency: 0.18  
Charley Thomas (Toronto, ON) run at the 2018 GSOC Tour Challenge Tier 2 came to an end in the semifinals with a 6-5 loss to Kirk Muyres (Saskatoon, SK). of the 2018 GSOC Tour Challenge Tier 2 in Thunder Bay, Ontario; Thomas advanced through the quarterfinals with a 8-6 win over Kevin Flewwelling (Strathroy, ON). of the 2018 GSOC Tour Challenge Tier 2 in Thunder Bay, Ontario;
 
Thomas finished 3-1 in the 15 team GSOC Tour Challenge Tier 2 qualifying round, held November 6 - 11, 2018 in , . In their opening game, Thomas defeated Dennis Bohn (Winnipeg, MB) 8-5, then won 5-4 against Glen Muirhead (Perth, SCO). Thomas went on to lose 8-7 against Andrew Stopera (Chaska, USA). Thomas responded with a 5-3 win over Tanner Horgan (Sudbury, NONT) in their final qualifying round match.
 
Thomas earned 26.350 world rankings points for their Top 3 finish in the GSOC Tour Challenge Tier 2. For week 13 of the event schedule, Thomas did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Thomas ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Sat, Dec 7 -- 3:30am MT
Schnider Final
Nyman (8)
Ruohonen Final
Kim (7)
Zou Final
van Dorp (7)
Horgan Final
Glukhov (8)
: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Sat, Dec 7 -- 6:00am GMT
Madisson Final
Han (6)
Skrlik Final
Jentsch (EE)
Dudt Final
Feltscher (EE)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 8:00pm AT
McInnes Cooper Final
Cyr (7)
Roach Final
Thompson (8)
Thompson Final
Fenelon (7)
Grattan Final
Sinnett (7)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 8:00pm AT
Graham Final
Hilliard (8)
Wang Final
Robichaud (8)
Crawford Final
Comeau (7)
Comeau 12  Final
Mallais (6)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 7 -- 4:30pm CT
Dilello Final
Bohn (7)
Wiebe Final
Lyburn (4)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 7 -- 5:30pm ET
Peterson Final
Clark-Rouire (5)
Ackland Final
Robertson (6)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Dec 7 -- 5:45pm CT
Tokarz Final
Jacobson (7)
Hartung Final
Fedak (8)
Gamble Final
Franko (4)
Woloschuk Final
Comfort (8)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 7 -- 7:00pm CET
Heldin/Heldin Final
Fransson/Koehn (8)
Regza/Regza Final
Ahlstrom/Norin (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑