[[3:32.7857]] Bronze for Rupp/Wunderlin at WCT Tallinn Mixed Doubles International

World Curling Report

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 2nd
Morris
Jacobs 2nd
Wood
Calvert  
Cotter  
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 2nd
Geall
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay Final
Just (8)
Galusha Final
Zingel (8)
Clark-Rouire 12  Final
Barber (10)
Walker Final
Yan (9)
Schneider Final
Bear (10)
Holland Final
Quinn (10)
Han Final
Stiksma (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton 5th
Quiang
Cherry 6th
Haochen
Harty 6th
Egger
van Amsterdam 4th
Jiahong
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Bronze for Rupp/Wunderlin at WCT Tallinn Mixed Doubles International

Sep 20 - 22, 2019

Switzerland
Games: 8  
Record: 6W - 2L  
PF/G: 9.38  
PA/G: 7.81  
Hammer Efficiency: 0.48  
Steal Defense: 0.10  
Force Efficiency: 0.33  
Steal Efficiency: 0.31  
Daniela Rupp/Kevin Wunderlin (Switzerland) won 8-7 over Jenny Perret/Martin Rios (Bern, SUI) in the Bronze Medal game at the WCT Tallinn Mixed Doubles International in Tallinn, Estonia. Rupp/Wunderlin lost 7-6 to Zuzana Paulova/Tomas Paul (Prague, CZE) in the semifinals to drop into the third place game. and won 10-5 over Marie Turmann/Harri Lill (Tallinn, EST) in the quarterfinals.
 
Rupp/Wunderlin finished 4-1 in the 18 team WCT Tallinn Mixed Doubles International qualifying round, held September 20 - 22 in , . In their opening game, Rupp/Wunderlin defeated Triin Madisson/Karl Kukner (Estonia) 7-6, then won 9-6 against Ildiko Szekeres/Gyorgy Nagy (Hungary) and 7-6 against Johanna Heldin/Kristian Lindstroem (Stockholm, SWE). Rupp/Wunderlin won 7-6 against Veronica Zappone/Simone Gonin (Italy). Rupp/Wunderlin went on to lose 7-6 against Anastasia Moskaleva/Alexander Eremin (Moscow, RUS) in their final qualifying round match.
 
With their third place finish at the WCT Tallinn Mixed Doubles International, Rupp/Wunderlin earn 32.786 world rankings points and 292CDN, remaining in 353rd place overall on the World Ranking Standings with 184.288 total points. Rupp/Wunderlin ranks 1st overall on the Year-to-Date rankings with 60.888 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 2nd
Morris
Jacobs 2nd
Wood
Calvert  
Cotter  
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 2nd
Geall
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay Final
Just (8)
Galusha Final
Zingel (8)
Clark-Rouire 12  Final
Barber (10)
Walker Final
Yan (9)
Schneider Final
Bear (10)
Holland Final
Quinn (10)
Han Final
Stiksma (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton 5th
Quiang
Cherry 6th
Haochen
Harty 6th
Egger
van Amsterdam 4th
Jiahong
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑