[[6:5.3438]] Shalamitski4-3 at 2020 Le Gruyere AOP European B Curling Championships

Curling Scores

M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 24 -- 1:00pm CT
McDonald Final
Gunnlaugson (5)
Grassie 9th
Lott
Smith Final
Calvert (6)
Walter Final
Wiebe (6)
Gauthier Final
Birchard (8)
McCannell 8th
Chambers
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 24 -- 1:00pm CT
Clark-Rouire Final
Watling (7)
Zacharias Final
Ackland (6)
M: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 24 -- 9:30am ET
Tippin Final
Moffatt (8)
Howard Final
Purdy (8)
Mooibroek Final
Lamb (7)
Richard 10  Final
Smith (5)
Willsey Final
Steep (8)
W: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 24 -- 1:00pm ET
Auld Final
Wallingford (8)
Froud Final
Kiemele (EE)
Curtis Final
Warriner (8)
Deschenes Final
Murphy (8)
Coburn Final
Sutherland (5)
Croisier Final
Mann (7)
J: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 24 -- 11:00am CT
Johnson Final
Skog (6)
Bijl Final
Van Ryssel (6)
Freeman Final
Steski (7)
Olafson Final
Graham (6)
Hamm Final
Peters (8)
McGillivray Final
Albig (7)
J: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 24 -- 2:30pm CT
Walter 2nd
Lukowich
Terrick 2nd
Armstrong
Gevers 3rd
Beaudry
Tober 2nd
Wahl
Ogg 2nd
Stobbe
Kostna 2nd
Jensen
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Shalamitski4-3 at 2020 Le Gruyere AOP European B Curling Championships

Nov 16 - 23, 2019

Minsk, Belarus
Games: 8  
Record: 4W - 4L  
PF/G: 6.67  
PA/G: 7.20  
Hammer Efficiency: 0.29  
Steal Defense: 0.22  
Force Efficiency: 0.54  
Steal Efficiency: 0.21  

 
Ilya Shalamitski (Minsk, BLR) finished 4-3 in the 16 team
Le Gruyere AOP European B Curling Championships qualifying round, held November 16 - 23, 2019 in , . In their opening game, Shalamitski lost 6-3 to Borys Jasiecki (Sopot, POL), then responded with a 9-5 win over Konstantin Rykov (Vilnius, LTU). Shalamitski won 7-5 against Martins Truksans (Riga, LAT), then won 10-7 against Alex Pokras (Metulla, ISR). Shalamitski went on to lose 8-3 against Ugurcan Karagoz (Eruzurum, TUR). Shalamitski responded with a 8-4 win over Sebastian Wunderer (Kitzbuehel, AUT). Shalamitski went on to lose 7-6 against Eddy Mercier (France) in their final qualifying round match.
 
Shalamitski earned 5.344 world rankings points for their preliminary round wins, moving up 16 spots the World Ranking Standings into 153rd place overall with 21.952 total points. Shalamitski ranks 152nd overall on the Year-to-Date rankings with 12.294 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 24 -- 1:00pm CT
McDonald Final
Gunnlaugson (5)
Grassie 9th
Lott
Smith Final
Calvert (6)
Walter Final
Wiebe (6)
Gauthier Final
Birchard (8)
McCannell 8th
Chambers
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 24 -- 1:00pm CT
Clark-Rouire Final
Watling (7)
Zacharias Final
Ackland (6)
M: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 24 -- 9:30am ET
Tippin Final
Moffatt (8)
Howard Final
Purdy (8)
Mooibroek Final
Lamb (7)
Richard 10  Final
Smith (5)
Willsey Final
Steep (8)
W: KW Fall Classic
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 24 -- 1:00pm ET
Auld Final
Wallingford (8)
Froud Final
Kiemele (EE)
Curtis Final
Warriner (8)
Deschenes Final
Murphy (8)
Coburn Final
Sutherland (5)
Croisier Final
Mann (7)
J: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 24 -- 11:00am CT
Johnson Final
Skog (6)
Bijl Final
Van Ryssel (6)
Freeman Final
Steski (7)
Olafson Final
Graham (6)
Hamm Final
Peters (8)
McGillivray Final
Albig (7)
J: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 24 -- 2:30pm CT
Walter 2nd
Lukowich
Terrick 2nd
Armstrong
Gevers 3rd
Beaudry
Tober 2nd
Wahl
Ogg 2nd
Stobbe
Kostna 2nd
Jensen
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Dunstone Goes the Distance Winning Saskatchewan Super Series Title

Dunstone Goes the Distance Winning Saskatchewan Super Series Title

Taking the route of maximum coverage, Matt Dunstone won two on Sunday, including an 8-2 win over Rylan Kleiter in the Vaderstad Saskatchewan Super Series Final.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑