[[2:67.000]] Bernard5-2 at 2004 Trail Appliance Autumn Gold Curling Classic

World Curling Report

Curling Scores

M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Nov 21 -- 6:30pm ET
Chandler Final
Ferland (7)
Munroe  
Bedard  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Bernard5-2 at 2004 Trail Appliance Autumn Gold Curling Classic

Oct 8 - 11, 2004

Calgary, Alberta
Games: 10  
Record: 7W - 3L  
PF/G: 8.00  
PA/G: 7.56  
Hammer Efficiency: 0.32  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.47  
Steal Efficiency: 0.29  

 
Cheryl Bernard (Calgary, AB) are currently 5-2 in the 0 team Trail Appliance Autumn Gold Curling Classic qualifying round, held October 8 - 11, 2004 in , . In their opening game, Bernard defeated Jennifer Vejprava (Calgary, AB) 8-6, then won 8-5 against Kelly Scott (Kelowna, BC) and 10-9 against Renelle Bryden (Calgary, AB). Bernard went on to lose 11-6 against Shannon Kleibrink (Calgary, AB). Bernard responded with a 9-3 win over Kathy Brown (). Bernard went on to lose 9-5 against Bryden. Bernard responded with a 8-6 win over Terry Loschuk (Calgary, AB). In their next game, Bernard plays.
 
With their runner-up finish at the Trail Appliance Autumn Gold Curling Classic, Bernard take home 67.000 world rankings points along with the $11,000CDN prize. For week of the event schedule, Bernard did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Bernard ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Nov 21 -- 6:30pm ET
Chandler Final
Ferland (7)
Munroe  
Bedard  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑