World Curling Report

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI 7th
RUS
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens 5th
Brunton
Birt 5th
Wilson
McEvoy 5th
Arsenault
Robichaud 5th
Day
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO 8th
DEN
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert Final
Morris (6)
Shuster Final
Dangerfield (8)
Epping Final
Cotter (EE)
Gushue Final
Wood (7)
Jacobs Final
Sturmay (EE)
McEwen Final
Geall (8)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer Final
Kaufman (9)
Barker Final
Kezama (EE)
Skrlik Final
Kalk (EE)
Schori Final
Wang (10)
Howard Final
Wang (10)
Anderson Final
Martin (7)
Streifel Final
Hilker 10  (9)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 4th
Libbus
van Amsterdam 4th
King
Bubola 3rd
Kanda
Meek 4th
Cao
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 4th
Murray
Grabowski 3rd
Tuma
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE 7th
TUR
POL 6th
FIN
HUN 7th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic

Oct 11 - 14, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Selena Sturmay
Edmonton, AB
   0  2  0  1  0  0  2  0  5  
Jennifer Jones
Winnipeg, MB
     1  0  2  0  0  2  0  1  6  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Selena
Sturmay
Third:
Player Photo
Chantele
Broderson
Second:
Player Photo
Kate
Goodhelpsen
Lead:
Player Photo
Lauren
Marks
Skip:
Player Photo
Jennifer
Jones
Third:
Player Photo
Kaitlyn
Lawes
Second:
Player Photo
Jocelyn
Peterman
Lead:
Player Photo
Dawn
McEwen

Event Statistics

Selena Sturmay
Games: 6  
Record: 3W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 5.75  
PA/G: 5.50  
Hammer Efficiency: 0.31  
Steal Defense: 0.21  
Force Efficiency: 0.55  
Steal Efficiency: 0.14  
Jennifer Jones
Games: 8  
Record: 5W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 7.72  
PA/G: 7.19  
Hammer Efficiency: 0.35  
Steal Defense: 0.21  
Force Efficiency: 0.56  
Steal Efficiency: 0.36  

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI 7th
RUS
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens 5th
Brunton
Birt 5th
Wilson
McEvoy 5th
Arsenault
Robichaud 5th
Day
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO 8th
DEN
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert Final
Morris (6)
Shuster Final
Dangerfield (8)
Epping Final
Cotter (EE)
Gushue Final
Wood (7)
Jacobs Final
Sturmay (EE)
McEwen Final
Geall (8)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer Final
Kaufman (9)
Barker Final
Kezama (EE)
Skrlik Final
Kalk (EE)
Schori Final
Wang (10)
Howard Final
Wang (10)
Anderson Final
Martin (7)
Streifel Final
Hilker 10  (9)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 4th
Libbus
van Amsterdam 4th
King
Bubola 3rd
Kanda
Meek 4th
Cao
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 4th
Murray
Grabowski 3rd
Tuma
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE 7th
TUR
POL 6th
FIN
HUN 7th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑